Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hasiči odstraní roj jen z veřejných prostranství nebo v případě ohrožení zdraví. Raději kontaktujte včelaře

09. 05. 2024 | 14:35

V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků.

včelyLidi
ilustrační foto

Na svém webu to uvedli hasiči. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu. "Hasiči odstraňují nebezpečný hmyz pouze poblíž obydlí, kde se nachází osoba, která je alergická na bodnutí hmyzu, dále na veřejných prostranstvích, u škol, školek i nemocnic a podobně," sdělila mluvčí hasičů.

Na jaře lidé volají hlavně kvůli včelám, v létě to jsou sršně a vosy. "Pouze v případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není totiž úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy," upozornili hasiči. Lidé by proto měli před zavoláním na tísňovou linku zvážit, zda jde o akutní případ vyžadující zásah hasičů nebo lze situaci řešit jinak.

Kdo objeví roj včel na své zahradě, neměl by k místu několik hodin chodit - včely odletí a opylí stromy a květy. Nejsou agresivní, jeden z nepracovitějších tvorů na světě podle včelařů nemá na napadání čas - jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku.

"Včelí roj nelétá zpravidla daleko od domovského úlu, proto pokud se u Vás na zahradě objeví, zachovejte klid, k místu nechoďte a zkuste nejprve kontaktovat včelaře v sousedství. On Vám poradí nebo si pro včely přijede a odchytí, protože budou pravděpodobně jeho," uvedl včelař a současně profesionální hasič ze Žamberku na Orlickoústecku Roman Harapát. "Dříve, než zavoláte hasiče, zavolejte včelaře, a tím včelky pomůžete zachránit," dodal.

Význam včel pro přírodu i člověka je obrovský. Nejenže produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, pyl, propolis či vosk, ale hlavně z velké části zajišťují opylení zemědělských plodin i volně rostoucí vegetace.

převzato z www.cn.cz