Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jak oživit zpustlé brownfieldy? Výstava v libereckém OC Forum poradí  

05. 07. 2019 | 11:01

Pozemek, objekt nebo areál zbylý po výrobní, zemědělské, armádní nebo jiné činnosti, který z nejrůznějších důvodů pozbyl svou původní funkci, je nevyužitý či nedostatečně využitý a chátrá. Taková je definice pojmu brownfield. Řada takových míst se nalézá i v Libereckém kraji; naštěstí se objevují i případy, kdy se je daří revitalizovat neboli vdechnout jim nový život.

brownfield 510545 05 547b7e5842
Foto: LK

Právě takové pozitivní případy představuje putovní výstava, kterou uchystal Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a jež bude k vidění v obchodním centru Forum Liberec od 23. července do 12. srpna. Odsud pak poputuje na Městský úřad v Semilech.

Tato výstava je jedním z účinných nástrojů, jak napomoci likvidaci a znovuvyužití zanedbaných a nefunkčních objektů či areálu na území našeho kraje,“ uvedla Radka Loučková Kotasová, krajská radní pověřená řízením hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. „Věřím, že ukázka úspěšně revitalizovaných brownfieldů na putovní výstavě inspiruje další zájemce o revitalizaci objektů v regionu. Za dobu existence databáze brownfields eviduje Liberecký kraj již padesát čtyři zájemců.“

Putovní expozice, které mapují revitalizované brownfieldy, se konají každý rok. V minulých letech je bylo možné zhlédnout v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech, Hrádku nad Nisou, České Lípě, ve Frýdlantě, Jičíně, Chrastavě, Železném Brodě a v Doksech, Jilemnici, Turnově, Lomnici nad Popelkou a v dalších obcích a městech Libereckého kraje.

Zájemci o zušlechtění brownfields mohou navštívit i web www.investujpodjestedem.cz, kde získají další informace věnující se této problematice. Mohou si zde i vyhledat vhodná místa pro svůj záměr,“ vysvětlila Radka Loučková Kotasová. Databáze brownfields a greenfields, což jsou pomyslné zelené louky určené k zastavění, v současné době obsahuje celkem 351 míst, z toho 48 jich je určených k prodeji a 18 k pronájmu.

Další užitečné informace se nalézají na webových stránkách Odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Krajského úřadu Libereckého kraje http://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz. Krajská databáze brownfields a greenfields je na adrese www.investujpodjestedem.cz. Web Agentury regionálního rozvoje je na www.arr-nisa.cz a obchodního centra Forum na www.forumliberec.cz/.

LK/Jan Mikulička