Koronavirus zatím připravil Liberecký kraj na daních o 226 milionů korun. Tím to ale nekončí, bude hůř

12. 11. 2020 | 18:03

Koronavirus zatím Liberecký kraj připravil na daních o 226 milionů korun, o tolik méně se ve srovnání s loňským rokem vybralo do konce října. Do konce roku zbývají ještě dva měsíce, kdy se do daní promítnou současná opatření, takže se dá čekat, že propad bude ještě větší, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

LKmad2
ilustrační foto

Loni Liberecký kraj na daních získal 3,619 miliardy korun, letos počítal s 3,360 miliardy, v květnu ale s ohledem na pandemii odhad daňových příjmů snížil na tři miliardy korun.

Dopady koronaviru na hospodaření kraje budou ale vyšší. Přes 90 milionů korun už kraj dal do nákupu ochranných pomůcek a dezinfekce. Na dalších 80 až 100 milionů korun se odhadují ztráty regionální dopravy. K žádostem o kompenzaci těchto ztrát se zatím podle hejtmana vláda staví odmítavě.

"Ministr dopravy o tom s asociací krajů jednal naposledy v červnu a teď se o kompenzacích pro kraje nevyjednává," řekl Půta. Sněmovna dokonce odmítla senátní návrh na kompenzaci pro kraje ve výši dalších 300 korun na obyvatele s tím, že to teď není priorita.

"Já se budu snažit, aby co nejdříve proběhlo ustavující zasedání Asociace krajů ČR, abychom co nejdříve jednali s vládou a pokusili se ministrům vysvětlit, že jejich úhel pohledu shora dolů zkresluje situaci nejen v případě krajů, ale i měst a obcí. Navíc se na nás s největší pravděpodobností řítí dopad zrušení superhrubé mzdy, který může v příštím roce pro Liberecký kraj znamenat minus dalších 300 milionů korun a to už nebudeme schopni ani spolufinancovat investice," dodal liberecký hejtman.

Liberecký kraj připravil na letošní rok rozpočet s příjmy přes 3,555 miliardy korun, výdaje měly být o 97 milionů korun nižší. Kraj počítal s daňovými příjmy 3,360 miliardy korun. Aby kvůli nižším daňovým příjmům nemusel škrtat investice, zapojil 251 milionů z přebytku loňského roku a dalších 109 milionů musely ušetřit resorty kraje a příspěvkové organizace s výjimkou organizací sociálních a záchranné služby.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace