Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj dostal jen 3000 respirátorů, potřeboval by jich 40 tisíc. Už prověřuje, kdo by pro něj mohl ušít alespoň provizorní roušky

14. 03. 2020 | 17:05

Jen 3000 respirátorů dostal dnes v noci Liberecký kraj od Ministerstva zdravotnictví ČR, z toho 50 respirátorů je určeno pro záchrannou službu, zbytek půjde na infekční oddělení a do Krajské nemocnice Liberec. Žádné další slibované ochranné prostředky, žádné běžné chirurgické roušky ani ochranné oděvy nebo štíty nedorazily, řekl dnes po jednání Krizového štábu Libereckého kraje novinářům náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

corona1
ilustrační foto

Podle něj by kraj na deset dní potřeboval 40.000 respirátorů a 80.000 roušek jen pro zdravotnictví. "Situace je strašně špatná, celá první linie je bez ochranných prostředků až na výjimky, nemocnice mají zásoby do úterka, do středy, co bude potom, nevím. Už jsme uvažovali o tom, že zapojíme někoho, kdy by byl aspoň provizorní roušky schopen ušít," řekl Sobotka. Ministerstvo zdravotnictví podle něj v zásobování ochrannými prostředky naprosto selhalo. Ministr zdravnotnictví očekává, že respirátory dorazí příští týden.

Nedostatečná je zásoba respirátorů pro záchrannou službu, těch 50 respirátorů stačí podle ředitele Luďka Kramáře tak na dva, maximálně tři dny. Výjezdů přibývá, záchranáři museli posílit i operační středisko. "My jsme se na tuhle situaci připravovali ještě před tím, než ministerstvo vydalo zákaz nakupovat prostřednictvím jiných organizací," řekl ČTK. Díky spolupráci s hasiči a libereckými chemiky je ale podle Kramáře záchranná služba vybavena na to, aby nebyla její práce ohrožena. "Vybavenou máme i speciální jednotku pro vysoce nakažlivé nákazy," dodal.

V Libereckém kraji jsou už dva potvrzené případy onemocnění COVID-19. Opatření zpřísňují i nemocnice. Krajská nemocnice v Liberci už zřídila třídící stan pro příchozí. Pacientům bude před vstupem měřit teplotu a zjišťovat účel návštěvy. Bez potvrzení o screeningu se nikdo do nemocnice nedostane a nebude ošetřen. Otevřený bude jen jediný vchod u budovy B u urgentního příjmu interny. Další tři páteřní nemocnice v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Jilemnici budou podle Sobotky prověřovat, zda mají prostor a možnosti podobné opatření zavést také.

čtk