Kraj poskytne Liberci dotaci na protipovodňová opatření na Lužické Nise

11. 08. 2022 | 18:28

Liberecký kraj schválil poskytnutí individuální dotace statutárnímu městu Liberec na protipovodňová opatření na Lužické Nise k ochraně města Liberec, konkrétně na dokumentaci k územnímu rozhodnutí 1. etapy. Finanční podpora bude tvořit polovinu nákladů, a to 1.125.905 korun. Peníze budou využity zejména na dokumentaci pro územní rozhodnutí a analýzu dat.

povodeň lb 215655226 1801339196718197 2460538509644188788 n
Foto: HZS LK

„V neděli 7. srpna jsme si připomněli smutné výročí. Bylo to dvanáct let od toho, co náš kraj zasáhly ničivé povodně. Tehdy o život přišlo pět lidí a byly poškozeny tisíce nemovitostí v 81 obcích Libereckého kraje. Jako starosta Hrádku nad Nisou jsem tenkrát zažil chvíle, na které nikdy nezapomenu. Nechci, aby se to znovu opakovalo, a proto podporuji všechna smysluplná protipovodňová opatření,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Jsme si vědomi, co dokáže a jakou sílu voda má. Nikdy nevíme, kdy udeří znovu, a proto je dobré, abychom byli připraveni. Vyjednávat podobné projekty je však postupem času složitější a složitější.“

Projekt vychází z memoranda o společném zájmu a postupu ve věci spolupráce při přípravě protipovodňových opatření, které kraj uzavřel v říjnu minulého roku ve spolupráci s Povodím Labe a šesti obcemi a městy, jimiž protéká Lužická Nisa. Jeho součástí budou zejména průzkumné práce, jako jsou například geodetické měření a dendrologické průzkumy, inženýrsko-geologický průzkum s vrty do hloubky až šest metrů anebo posouzení technického stavu nábřežních zdí.

„Budeme pracovat také s modelem proudění podzemní vody a hydrologickými daty, která můžeme využít pro co nejefektivnější účinnost navržených opatření,“ dodal Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Povodí Lužické Nisy je oblastí s významným povodňovým rizikem, proto jsem rád, že memorandum, které jsme loni podepsali, již přináší konkrétnější výsledky.“

Podle memoranda se výdaje na projektovou přípravu dělí mezi města a Liberecký kraj rovným dílem.  

LK/Filip Trdla

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace