Kraj poskytne na podzimní opravy společnosti Silnice LK patnáct milionů korun

25. 09. 2022 | 14:40

Poskytnutí finanční podpory společnosti Silnice LK krajští radní schválili. Částku ve výši patnáct milionů korun uvolní kraj ze svého rozpočtu. Firma ji využije pro běžnou údržbu sítě krajských silnic druhé a třetí třídy. Záměr ještě musí schválit zastupitelé.

silnice nová silniční fréza1
Archivní foto

Peníze vyčlení z rezervy, kterou kraj vymezil na spolufinancování dotací ze Státního fondu dopravní infrastruktury na významnější dopravní rekonstrukce. „V letošním roce je v rezervě dostatek peněz, jelikož kvůli současné ekonomické situaci bylo zrušeno téměř deset veřejných zakázek týkajících se rekonstrukcí mostů. Vzhledem k nebývalému nárůstu cen a s ním související opatrností zhotovitelů buď Liberecký kraj neobdržel žádné nabídky, nebo došlo k překročení předpokládané ceny,“ shrnul Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Poskytnuté miliony poslouží k tomu, aby krajská společnost během podzimu provedla na silnicích napříč regionem údržbu a opravy. Stav komunikací v krajské správě se dlouhodobě zlepšuje, přesto je na nich práce stále dost, což s sebou nese vyšší finanční nároky.

Celková částka na opravy se rozdělí. Na zalití výtluků asfaltobetonovou směsí, jejíž množství se díky krajské dotaci zvýší z 6.000 tun na 6.700 tun, se počítá s objemem zhruba 6.300.000 korun. Tři miliony jsou určeny na seřezávání krajnic a hloubení příkopů pro zajištění lepšího odtékání vody z vozovek.

Aby řidiče na silnicích neomezovala květena, provedou Silnice LK ořezávání stromů. Předpokládaná částka na tuto akci činí 2.700.000 korun. Na velkoplošné vyspravení vozovek je určena suma dva miliony korun a na opravu mostů a silničních těles stavebně technickým úsekem společnosti Silnice LK celý jeden milion korun. Všechny částky obsahují DPH.

Oproti rok starému posouzení se průměrná známka na silnicích II. třídy v kraji zlepšila z hodnoty 2,71 na 2,58, u komunikací III. třídy došlo k vylepšení o jednu desetinu, a to ze známky 3,17 na 3,07. Délka krajské silniční sítě činí 2.063 kilometrů.

LK/Andrea Fulková

V nevyhovujícím nebo havarijním stavu přes 845 kilometrů, což je téměř 41 procent krajských komunikací

Liberecký kraj vlastní přes 2060 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, což je téměř 86 procent komunikací na jeho území. Podle analýzy bylo koncem loňského roku v nevyhovujícím nebo havarijním stavu přes 845 kilometrů, což je téměř 41 procent krajských komunikací. Ještě v roce 2015 ale byla v tak špatném stavu více než polovina krajských silnic. Jejich stav se podařilo zlepšit díky masivním investicím. Od roku 2006 šlo v kraji do oprav a rekonstrukcí komunikací i díky státním a evropským dotacím a úvěrům přes devět miliard korun.

Do údržby, oprav a rekonstrukcí komunikací dává kraj letos zhruba miliardu korun. Z 15 milionů, které teď přidal navíc na údržbu, půjde podle Svitáka nejvíc peněz na opravy výtluků na silnicích, na které by mělo jít zhruba 6,3 milionu korun, tři miliony jsou určeny na seřezávání krajnic a hloubení příkopů pro zajištění lepšího odvodnění vozovek. Zhruba 2,7 milionu použijí silničáři na prořezání zeleně kolem silnic, dva miliony jsou určené na velkoplošné opravy povrchů komunikací.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace