Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj potřetí hledá dodavatele rekonstrukce mostu přes Jizeru v Semilech. Nejvyšší přípustnou cenu podstatně zvýšil

26. 09. 2023 | 10:00

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj znovu hledá dodavatele pro rekonstrukci hlavního mostu přes Jizeru v Semilech. Letos soutěž vyhlásil dvakrát, nabídky byly ale vždy vyšší než odhadované náklady. Maximální přípustnou cenu teď kraj zvýšil téměř o třetinu na 81,332 milionu korun, zjistila dnes ČTK na profilu Libereckého kraje.

Nabídky je možné podávat do 20. října, práce by pak měly začít příští rok na jaře. Demolici a výstavbu nového mostu by měl dodavatel stihnout během příštího roku, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj připravuje na příští rok opravy silnic a mostů zhruba za 1,1 miliardy korun. Je to o něco méně než letos, kdy má na silniční projekty v rozpočtu rekordních 1,178 miliardy korun. Už teď hledá dodavatele pro stavby s nejvyšší prioritou, využít chce příznivé situace na stavebním trhu. "V současné době je velký zájem firem o naše zakázky, ceny jsou teď velmi příznivé. U velkoplošných oprav, obecně tam, kde se pokládá asfalt, šetříme až 40 procent z původně plánované ceny," doplnil Sviták. Zásadní jsou podle něj zejména mosty, kde byl letos se zakázkami problém.

Most přes Jizeru v Semilech je součástí krajské silnice druhé třídy 289, původně měl být hotový letos před zimou. Ani v opakované soutěži se ale kraji nepodařilo najít dodavatele. V první soutěži dostal kraj tři nabídky, všechny byly téměř o 30 procent vyšší než přípustná cena. Kraj tak soutěž zrušil a vypsal znovu se stejnou cenou, ale opět bez úspěchu. I druhou soutěž tak musel zrušit. Zatímco silniční stavby se letos dařilo díky soutěžím zlevňovat, u oprav mostů, které jsou náročnější na lidi a materiál, se to podle Svitáka nedařilo.

Po mostě, který slouží i jako přístup do centra Semil, projíždějí denně tisíce automobilů. Není ale v dobrém stavu a nesplňuje ani parametry pro pěší, na chodnících se tam obtížně vyhnou dva lidé. Projekt počítá se zbouráním mostu a výstavbou nového. Většinu nákladů zaplatí Liberecký kraj ze svého a bez dotací, částkou 5,384 milionu korun bez DPH se bude podílet město Semily. Podle starostky Leny Mlejnkové (Volba pro Semily) zaplatí město stavbu chodníků, osvětlení a schodišť tak, aby mohli chodci po mostě přecházet co nejbezpečněji.

Prodlevy zaviněné neúspěšným hledáním dodavatele využili v Semilech k výstavbě sítí, kanalizace i vodovodu v navazující ulice Na Mýtě. "Původní myšlenka byla, že když už dopravně zatížíme město, tak by se to udělalo najednou, teď se ukazuje, že je dobře, že se to rozdělilo, protože té práce tam bylo velké množství, takže my v tomto roce stihneme všechno v ulici Na Mýtě a budeme mít kompletně hotovou přípravu na výstavbu mostu. Ten by se měl pak za jednu stavební sezonu stihnout," řekla ČTK Mlejnková.

Lhůta pro podání nabídek na rekonstrukci mostu končí v pátek 20. října.

čtk