Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj přispěje 34 miliony korun na modernizaci stadionu v Bedřichově. Stvrdil to v memorandu o spolupráci

11. 02. 2024 | 19:26

Budova s důstojným zázemím pro běžkaře, prodloužení zasněžovacího systému až k rozcestí U Buku a vznik čtyřkilometrového okruhu využitelného pro tréninky dětí i rekreační běžkaře. To je cílem modernizace stadionu v Bedřichově. Náklady se odhadují na 113 milionů korun včetně DPH. Liberecký kraj projekt finančně podpoří 34 miliony korun. Zavázal se k tomu v memorandu, jenž dnes podepsal v Hotelu Královka s dalšími signatáři – obcí Bedřichov, Svazem lyžařů České republiky, Jizerskou, o.p.s. a SKI KLUBem JIZERSKÁ PADESÁTKA, z.s.

jizerska2022 10
Stadion v Bedřichově, foto: Artur Irma

„Sportovní stadion v Bedřichově není jen o Jizerské 50. Naším dlouhodobým záměrem je, aby areál mohli využívat i rekreační běžci, mládež či pořadatelé menších závodů. Proto jsme se rozhodli podpořit modernizaci stadionu, jejíž součástí bude i zasněžování lyžařských tratí až k rozcestí U Buku. Přispějeme na to z rozpočtu 34 miliony korun,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Již v roce 2019 jsme například přispěli 5 milionů korun do zasněžovacího systému pro tamní stadion. Stavba tehdy vyšla celkově včetně projektové přípravy na 6,7 milionu korun. Areál je významnou turistickou destinací a hlavním nástupním místem na Jizerskou magistrálu. Pracovat na jeho neustálém vylepšování je proto nevyhnutelné.“

Náklady na modernizaci odhaduje obec Bedřichov na 113 milionů korun včetně DPH, financovaní ze strany kraje by tedy mělo tvořit 30 % celkových výdajů. „Dokončení projektu je ale závislé na získání dotace z Národní sportovní agentury, o kterou budeme teprve žádat. Pokud ji získáme, stavbu bychom mohli zahájit příští rok. Letos na jaře bychom chtěli získat stavební povolení,“ dodal Petr Holub, starosta obce Bedřichov.

Díky prodloužení zasněžovacího systému od stadionu k rozcestí U Buku by měl vzniknout čtyřkilometrový okruh využitelný pro tréninky dětí i rekreační běžkaře. Dosud je provoz lyžařské magistrály plně závislý na přírodním sněhu a část od stadionu k rozcestí patří mezi první místa, jež v zimě bývají při oteplení nesjízdná kvůli nedostatku sněhu. To je patrné i nyní, kdy běžkaři mohou využívat jen bedřichovský stadion pokrytý technickým sněhem. Dál k rozcestí je magistrála v důsledku oblevy a deště beze sněhu.

„Bedřichov je jedním ze zásadních regionálních center běžeckého lyžování u nás. Je skvělé, že se ho kraj rozhodl takto významně finančně podpořit. Při zimách posledních let je čím dál potřebnější budovat řádné zázemí a technické zabezpečení, aby bylo v současných podmínkách vůbec možné lyžovat. Proto je pro nás infrastruktura klíčovým tématem, které intenzivně řešíme na úrovni krajů, obcí, státních i soukromých subjektů i s Národní sportovní agenturou, a to například v otázce dotačního programu NSA Standardizovaná infrastruktura, který v současnosti bohužel funguje pouze ve variantě pro letní sporty,“ doplnil Aleš Vaněk, člen výkonného výboru Svazu lyžařů České republiky. „Bedřichov je rovněž součástí našeho projektu Bílá stopa 2030, jenž vychází z důkladné analýzy současného stavu areálů a má za cíl do roku 2030 vytvořit autorizovanou síť infrastruktury pro běžecké lyžování, která bude splňovat standardy pro potřeby všech kategorií sportovců. Jedním z prvních výsledků je zbrusu nový grantový program Nadace ČEZ určený speciálně pro úpravu běžeckých a turistických tras, jehož první kolo proběhlo na přelomu roku.“

Memorandum o podpoře modernizace stadionu v Bedřichově, jak zní oficiální název dokumentu, podepsaly 11. února 2024 v Hotelu Královka jmenovitě Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Petr Holub, starosta obce Bedřichov, Aleš Vaněk, člen výkonného výboru Svazu lyžařů České republiky, Martin Kunc, ředitel Jizerské, o.p.s., a Martin Koucký, předseda SKI KLUBu JIZERSKÁ PADESÁTKA, z.s.

LK/Filip Trdla