Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Krajský dopravce - společnost ČSAD Liberec doplnila svoji flotilu o 17 nových autobusů

04. 02. 2020 | 14:13

AKTUALIZOVÁNO: Od 15. prosince loňského roku obsluhují oblast Liberecka autobusy vůbec prvního krajského dopravce, ČSAD Liberec, a.s. Flotilu nyní doplnilo 17 nízkopodlažních vozidel značky Iveco Crossway za 4.271.000 korun bez DPH.

busyLK
Foto: LK

Dvanáctimetrové nízkopodlažní autobusy s automatickou převodovkou jsou vybavené klimatizací i plošinou usnadňující nástup vozíčkářům. Za bezmála 90 milionů korun obměnil dopravce čtvrtinu vozového parku.

Zdroj: ČTK

„Již od roku 2017 pracujeme na vytvoření vlastního dopravce s cílem získat kontrolu nad cenou dopravního výkonu. Výsledkem tohoto úsilí je desetiletá smlouva ve společnosti ČSAD Liberec. Jsem proto rád, že se naší firmě podařilo zahájit zkvalitňování vozového parku tak, aby cesty po kraji byly pro občany co nejpohodlnější a nejbezpečnější,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Všech 17 nových nízkopodlažních autobusů Iveco Crossway měří 12 metrů. Vozidla disponují motorem Cursor 9, automatickou převodovkou, mají moderní sedadla s bezpečnostními pásy, elektrické vyhřívání čelního skla a zrcátek, klimatizaci či dvojité zasklení všech dostupných dveří. Autobusy jsou bezbariérové a topení řídí spínací hodiny. Výkon vozidel je 265 kW a jejich zdvihový objem činí 8.710 cm3.

„Vozy mají nadstandardní kvalitu. Velice mě těší jejich konečná cena. Autobusy jsme objednali v nejlepším nabízeném provedení v těch nejdůležitějších parametrech, jako jsou motor, převodovka, klimatizace a topení. V porovnání s ostatními zakázkami, které se dají dohledat ve veřejných zdrojích, se díky uzavřené smlouvě se společností ČSAD Liberec podařilo nakoupit autobusy mimořádně výhodně,“ dodal Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Jsem rád, že se nám povedlo kromě nových autobusů zajistit si i plnohodnotné servisní služby. Můžeme tak diagnostiku a opravy provádět sami, což přinese významnou úsporu času i peněz,“ dodal Jiří Zdražil, jednatel společnosti Autobusy LK.

Smluvní vztah týkající se zajištění obnovy vozového parku uzavřela společnost ČSAD Liberec v říjnu roku 2017. Po získání společnosti do majetkové struktury Libereckého kraje prověřila smlouvu advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS, která neshledala po právní ani ekonomické stránce žádné závady v jejím plnění.

Vozový park ČSAD Liberec, a.s. v současné době čítá 63 autobusů. V jeho obnově bude Liberecký kraj pokračovat i v dalších letech. Přispěl na to doposud částkou 60 milionů korun.

LK/Filip Trdla       

Vozy mají nezávislé topení i vyhřívané čelní sklo

Podle předsedy představenstva ČSAD Liberec Martina Bobka firma nové vozy objednala ještě v době, kdy byla soukromou společností. V té době podle něj ještě nové autobusy nepotřebovala, objednala je s ohledem na zvyšující se poptávku na trhu. "Aktuálně je situace na trhu s autobusy v Evropě taková, že někteří výrobci už mají téměř obsazené kapacity na rok 2021 a přijímají objednávky na rok 2022," řekl Bobek. Ceny šly navíc nahoru, dnes by stály stejné autobusy každý nejméně o půl milionu korun víc.

"Nejenom, že máme nadstandardní výbavu pro cestující, ale ty autobusy jsou nadstandardně vybavené i pro řidiče, protože ty považujeme za klíčový parametr naší firmy. Autobusy mají nezávislé topení, takže vůz může být vytopený ještě před příchodem řidiče. Má vyhřívané čelní okno, což není úplně běžné u autobusů této kategorie a každý má chladničku," doplnil Bobek. Nasadit je chce dopravce od poloviny února v severní části Liberecka. Jezdit by měly například mezi Libercem a Chrastavou. Dopravce si od nových autobusů slibuje další růst počtu cestujících. Loni už podle Bobka jejich počet stoupl zhruba o osm procent.

Majoritním vlastníkem ČSAD Liberec je od konce roku 2018 Liberecký kraj, který od původního vlastníka odkoupil za 10,673 milionu korun prostřednictvím své firmy Autobusy LK majoritní balík 86 procent akcií. Díky odkupu dalších akcií od měst a obcí a kapitalizací pohledávek vlastní v současné době 99 procent akcií dopravce. Na nákup nových autobusů a provoz firmy přidal Liberecký kraj v prosinci 60 milionů.

ČSAD Liberec zaměstnává 180 lidí, z toho je 130 řidičů. Podle Půty je převzetí dopravce cesta, jak získat přehled o skutečných nákladech na veřejnou dopravu. Vlastní firmou aktuálně kraj zajišťuje dopravu na Liberecku, což je čtvrtina autobusové dopravy objednávané krajem. Ten jedná podle Půty také o převzetí autobusové dopravy na Českolipsku.

čtk