Kvůli současné vlně epidemie koronaviru výrazně ubylo ve vlacích a autobusech regionální dopravy pasažérů

04. 11. 2020 | 16:39

V Libereckém kraji ubylo kvůli současné vlně epidemie koronaviru výrazně pasažérů ve vlacích a autobusech regionální dopravy. Obsazenost autobusových spojů se podle krajského odboru dopravy snížila teď na podzim na 58 procent, ve vlacích ubylo téměř 60 procent cestujících. Provoz vlaků se s výjimkou nočních vzhledem ke smlouvám neomezoval, v autobusové dopravě se redukce dotkla hlavně školních spojů. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to dnes řekl Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

vlak čd lk mašina2
Foto: LK

Propad počtu cestujících je výrazně menší než na jaře, kdy Liberecký kraj dopravu poměrně zásadně zredukoval. Řada podniků zejména v automobilovém průmyslu, který je v kraji dominantní, tehdy omezila výrobu nebo ji zcela zastavila. Teď se spojů zajišťujících dopravu lidí do práce redukce nedotkly. Třeba liberecký dopravní podnik dokonce posílil spoje zajišťující dopravu pracovníků do jižní i severní průmyslové zóny v Liberci, aby vozy nebyly tak přeplněné.

Na jaře Liberecký kraj kvůli úbytku cestujících v souvislosti s uzavřením škol a omezením výroby v podnicích postupně veřejnou dopravu výrazně zredukoval. Po dohodě s dopravci zrušil zhruba 20 procent autobusových a 15 procent vlakových spojů. Počet cestujících klesl postupně až na desetinu. S obnovením výroby a obnovováním výuky spojů postupně přibývalo, cestující se ale v obavě z nákazy vraceli jen zvolna. Plně se provoz v kraji obnovil až se zahájením školního roku.

Koronavirová pandemie tak letos znamenala velký propad tržeb ve veřejné dopravě. "Jen za dobu jarního nouzového stavu nás to na tržbách stálo 40 milionů korun," řekl Půta. Požadavek na dalších 11 milionů, což jsou ušlé tržby v souvislosti s koronavirovým opatřením na jaře, předložily ještě v září České dráhy a ČSAD Česká lípa. Kraj na jaře zrušil jízdné v regionální dopravě, aby v době, kdy byl nedostatek ochranných prostředků ochránil řidiče a průvodčí před nákazou. Teď na podzim už to neudělal.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace