Laboratoře odhalily mikron zhruba u 84 procent pozitivních testů. Lékaři se obávají komplikací u dětí

17. 01. 2022 | 15:28

Variantu omikron odhalily laboratoře v Libereckém kraji v posledních dnech zhruba u 84 procent pozitivních testů na covid-19, varianta se stala v kraji dominantní. Před týdnem byl její podíl 40 procent. Nejrozšířenější je na Liberecku, naopak nejméně je jí na Českolipsku, řekla po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje novinářům nová ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Loosová.

covidRodina
ilustrační foto

Laboratoř liberecké nemocnice odhalila první případ nákazy variantou omikron na konci loňského listopadu, první nakažení si ji přivezli ze zahraničních cest, teď už se ale šíří komunitně. Podle některých studií je omikron až šestkrát nakažlivější než dříve dominantní varianta delta. Podle Loosové se v posledním týdnu zlepšila situace na Českolipsku a Novoborsku, kde bylo před týdnem nakažených v přepočtu na obyvatele nejvíc. Nejvíc nových případů podle ní přibylo na Turnovsku, počty nakažených ale rostou ve všech regionech.

Největšími ohnisky nákazy jsou opět školská zařízení, nejvíc nakažených je ve věkových skupinách od 11 do 19 let. "Aktuálně máme kvůli covidu zavřených 25 tříd a tři celé školy," řekla Loosová. Ve školách je 333 žáků, kterým vyšel test na koronavirus pozitivně, nakažených je také 28 zaměstnanců. Ve školách se ode dneška bude na koronavirus testovat jen jednou týdně. "Vzhledem k tomu, co očekáváme, není snížení testování zrovna ideální, dvojí testování ve školách by situaci ukázalo mnohem lépe," řekla na dotaz ČTK Loosová.

Počty nakažených v Libereckém kraji opět rostou. Za posledních sedm dní přibylo v kraji 2549 nových případů nákazy koronavirem, to je o 381 víc než o týden dřív. V kraji tak za poslední týden přibylo 576 nových případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. V nemocnicích se ale situace zlepšuje, dnes ráno se tam starali o stovku pacientů s koronavirem, z toho 37 bylo ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče a ARO. Před týdnem bylo v nemocnicích 125 covidových pacientů, 39 ve vážném stavu.

"Zdá se, že u očkovaných bude mít omikron daleko lepší průběh, takže pravděpodobně nebudou zatěžovat jednotky intenzivní péče, nebo jen z malé části," doplnil krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS). Lékaři se podle něj ale obávají komplikací u dětí, u nichž je očkovanost výrazně nižší. Nemocnice se proto připravují na příliv pacientů s dechovými obtížemi, kteří budou potřebovat kyslík. "Zejména u dětí proto apeluji na to, aby je rodiče nechali očkovat," dodal Richter, podle kterého nových zájemců o vakcínu v kraji ubývá.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace