Liberecký kraj a Liberec představí příští týden veřejnosti projekt náplavky

22. 01. 2023 | 7:40

Zástupci Libereckého kraje a města Liberce spolu s architekty představí příští týden veřejnosti projekt náplavky a kultivace okolí sídla krajského úřadu a Lužické Nisy v dolním centru krajského města. Společná investice kraje a města by měla výrazně proměnit tuto část města a umožnit přístup k řece, která je dnes sevřená vysokými břehy.

naplavkaC
vizualizace

Liberecký kraj už svou část projektu zahájil první etapou, kterou je výstavba parkovacího domu, řekl ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

"Od projektu si slibujeme, že se výrazně zkultivuje prostředí dolního centra města, v okolí Libereckého kraje vznikne reprezentativní prostor. Zároveň umožníme lidem vstupovat k vodě a očekáváme výrazné zvýšení pobytové kvality v centru města pro mnoho věkových skupin od maminek s dětmi až po seniory," uvedl náměstek primátora pro architekturu Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj). Město podle něj počítá s rekultivací parčíku a jeho rozšířením do prostor současného parkoviště, které plánují s dokončením parkovacího domu zrušit.

Projekt řeší revitalizaci zelených ploch a léta zanedbávaného okolí krajského úřadu a řeky Nisy. "Rekultivace okolí krajského úřadu je jedna z největších investičních akcí Libereckého kraje. Osobně ji stavím hned za vybudování Centra urgentní medicíny v krajské nemocnici. Kultivace dolního centra města je nutná a jsem rád, že projekt můžeme přiblížit i veřejnosti. Všichni občané mají možnost přijít a zeptat se investorů a architektů na to, co je ohledně projektu zajímá," řekl Miklík.

Projekty města a kraje tvoří v terénu logický celek. "Zahrnují celou plochu parku Na Rybníčku, zpevněné plochy navazující na náplavku a vstup do budovy krajského úřadu, zeleň mezi domem kultury a sídlem správy CHKO Jizerské hory. Součástí plánu je odstranění lávky přes řeku Nisu a vybudování nové, doplnění veřejného osvětlení a vhodného mobiliáře," popsal rozsah projektu krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Projekt počítá také se zpřístupněním řeky a jejím včlenění do veřejného prostoru. Součástí revitalizovaného prostranství bude stánek s občerstvením a veřejné toalety. Náplavku budou tvořit schodišťové stupně vhodné k sezení. Nový park bude respektovat stávající zeleň tam, kde je to vhodné, doplněny budou další dřeviny a vodní prvek. Zpevněná plocha bude podle Ulvra využívána jako náměstí pro konání slavností, trhů a podobných událostí.

Veřejná prezentace projektu se uskuteční v úterý 24. ledna od 16:00 v prostorách Libereckého podnikatelského inkubátoru - Lipo.ink v sousedství krajského úřadu. Součástí je i komentovaná procházka lokalitou.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace