Liberecký kraj potřebuje týdně ochranné prostředky za 15 milionů korun, na jejich nákup připravuje centrální zakázku
Liberecký kraj spotřebuje v souvislosti s koronavirovou pandemií podle prvních odhadů týdně ochranné prostředky za zhruba 15 milionů korun. Zatím velkou část zajišťují ministerstva vnitra a zdravotnictví, po skončení nouzového stavu ale přejde povinnost zajistit ochranné pomůcky na samotné organizace nebo jejich zřizovatele. Krajští radní proto dnes rozhodli připravit na jejich nákup centrální zakázku. Novinářům to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kra).
"Kraj bude hlavní zadavatel s tím, že bychom rádi nakupovali i pro naše organizace, nemocnice, pobytová sociální zařízení, domovy pro seniory, školy nebo dětské domovy. Stejně, jako když jsme v minulosti nakupovali telekomunikační služby nebo energie, jsme připraveni to nabídnout obcím, nemocnicím, které nejsou krajské, i sociálním zařízením jiných zřizovatelů," řekl hejtman. Peníze na nákupy bude třeba najít.
Podle libereckého hejtmana se už musí začít rozvolňovat bezpečnostní opatření, aby se společnost vrátila co nejdříve do normálu a začala fungovat ekonomika. "Jinak budou ekonomické dopady koronavirové krize dramaticky větší, než zatím vypadají dopady zdravotní," řekl Půta.
S ukončením nouzového stavu skončí ale distribuce a rozdávání ochranných pomůcek a bude třeba je nakupovat. "Nastoupí společné odpovědné uvažování kde nakoupit a za kolik, ekonomický parametr by v tom nakupování chybět neměl," řekl. Pomůcky nakoupené ve veřejné soutěži bude mít ale kraj k dispozici podle zkušeností z jiných podobných zakázek nejdříve v srpnu, proto je třeba se dostatečně předzásobit. Kraj podle Půty nemůže riskovat, že se po skončení nouzového stavu ocitne v situaci, kdy lékaři a pracovníci v první linii zůstanou bez ochrany.
Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že nevidí důvod pro prodloužení nouzového stavu, který kvůli koronaviru v Česku platí od 12. března. Naopak pro další pokračování současného režimu se vyslovil ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Argumentuje tím, že nouzový stav usnadňuje nejen nákupy potřebného materiálu, ale také určení pracovní povinnosti nebo omezení cestování. Nouzový stav zatím platí do 30. dubna. Hamáček po Babišově vyjádření uvedl, že v takovém případě nemá smysl o prodloužení Sněmovnu žádat.
čtk