Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj schválil pro příští rok rozpočet přes 15,5 miliardy, podle opozice tam chybí peníze na silnice a nepedagogické pracovníky

27. 11. 2024 | 5:00

Liberecký kraj schválil pro příští rok vyrovnaný rozpočet s příjmy a výdaji 15,547 miliardy korun. Téměř 5,997 miliardy představují vlastní příjmy a zdroje kraje, zhruba 9,551 miliardy korun jsou peníze zejména pro školství a sociální služby, které krajskými účty jen "protékají". Rozpočet byl schválen hlasy koaličních zastupitelů zvolených za Starosty pro Liberecký kraj a Spolu, opozice ho odmítla. Podle opozičních zastupitelů ANO chybí v rozpočtu peníze na rekonstrukce silnic a platy nepedagogických pracovníků.

Kraj vchod
Archivní foto

Liberecký kraj v přípravě rozpočtu počítá kromě jiného stejně jako v minulých letech se 170 miliony korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy a rekonstrukce krajských silnic druhé a třetí třídy. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) ministr dopravy přislíbil, že se peníze ve fondu i na příští rok pro kraje najdou, vzhledem k připravované změně rozpočtového určení daní (RUD) se s nimi původně nepočítalo.

Opoziční zastupitel a poslanec David Pražák (ANO) upozornil, že v návrhu státního rozpočtu, který má sněmovna na stole, kraje pro příští rok s dotacemi ze SFDI počítat nemohou. "A na případné změny v rozpočtovém určení daní také včas nedojde. Je na místě se ptát, kde kraj peníze na potřebné rekonstrukce vezme. Stav silnic a mostů v Libereckém kraji není optimální. Nejspíš to bude z přebytků hospodářského výsledku kraje, ale tyto peníze budou zase chybět jinde," řekl.

Podobné je to podle jeho stranické kolegyně Jitky Volfové s financováním nepedagogických pracovníků, jako jsou asistenti, poradci, školníci, kuchařky nebo uklízečky. "Státní rozpočet počítá s platy pro nepedagogické pracovníky pouze do konce tohoto školního roku, od září by měly přejít do gesce samospráv. Ty na ně prostředky v rozpočtech nemají, a aby mohly dostat peníze od státu, musí se změnit příslušné zákony, což nelze stihnout. Kraj v návrhu rozpočtu s takovým scénářem nepočítá, přestože půjde ve výsledku o stovky milionů korun," uvedla.

Foto: MadPodle hejtmana ale zatím státní rozpočet schválen nebyl a kraj z něj tak při přípravě svého rozpočtu nemohl vycházet. "Vycházel z rozpočtového výhledu," poznamenal. V odhadech příjmů byl podle něj kraj střízlivý, proti původnímu odhadu snížil daňové příjmy o 100 milionů korun s ohledem na vývoj daňových příjmů v letošním roce. Rozpočet kromě jiného počítá se zvýšením mezd v příspěvkových organizacích kraje o 9,5 procenta, zhruba o čtyři procenta víc dostaly organizace na svůj provoz. Do investic půjde v příštím roce 1,8 miliardy korun, o čtvrtinu méně než letos.

Pro letošní rok schválil kraj rozpočet s vlastními příjmy 5,322 miliardy korun, výdaje měly být ještě o 813 milionů korun vyšší. Na konci října už příjmy kraje díky dotacím pro školství a sociální služby dosáhly bezmála 14 miliard korun, výdaje byly zhruba o 900 milionů korun nižší. Do konce roku by se podle odhadů mohly celkové příjmy přiblížit 21 miliardám korun. Nejvíc peněz, 2,26 miliardy korun, je letos určeno na investice.

čtk