Liberecký kraj se připojí k návrhu Ústeckého kraje na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje
Liberecký kraj se připojí k návrhu Ústeckého kraje na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), který dnes krajské zastupitele o rozhodnutí krajské rady informoval, je současné rozhodování předsedy úřadu nepředvídatelné. Zadávání veřejných zakázek komplikuje a neúměrně protahuje, uvedl Půta. Rafajovo odvolání chtějí prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout také premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Řekli to koncem července.
Rafaj tehdy uvedl, že respektuje pravomoc vlády jeho odvolání navrhnout, ale nedomnívá se, že by pro to byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti ÚOHS.
Vedení Libereckého kraje kromě Rafajova konce žádá také systémovou reformu rozhodovacích mechanismů v úřadu.
Rafaj stojí v čele ÚOHS druhé období, šestiletý mandát mu vyprší v červenci příštího roku a podle zákona už potřetí být jmenován nemůže. V poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak ÚOHS postupoval v případě tendru na nový mýtný systém. Loni v březnu kvůli tomu zasahovala na úřadu policie.
Práci ÚOHS kritizuje Liberecký kraj dlouhodobě. Úřad mimo jiné kraji zakázal nákup akcií ČSAD Liberec, soud ale rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že bylo nezákonné. Z rozhodnutí soudu musí antimonopolní úřad znovu rozhodnout také o zadávacím řízení na nový odbavovací systém v regionální dopravě, které vyhlásil koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji Korid LK. ÚOHS loni zadávací řízení zrušil a zakázal firmě uzavřít s vítězem smlouvu. Soud ale v květnu rozhodnutí zrušil.
"Jsme dlouhodobě znepokojeni přístupem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a jeho stávajícího předsedy v oblasti přezkumu veřejných zakázek. Jejich postupy vykazují znaky svévole, nepředvídatelnosti a absenci nezávislosti a nestrannosti. Tím způsobují neúměrné průtahy v procesu zadávání veřejných zakázek a zadavatelům brání poptávat to, co potřebují," uvedl Půta. Problémy zejména při zadávání zakázek v regionální dopravě mají nejen Liberecký nebo Ústecký kraj, rozhodnutí úřadu podle Půty vedla k destabilizaci veřejné dopravy na území celé České republiky.
čtk