Liberecký kraj zajistí PCR testy i přes podhodnocenou cenu, dorovnání bude požadovat po vládě 

19. 05. 2020 | 15:28

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj bude po vládě žádat doplatek za PCR testy na covid-19. Nemocnice v kraji spočítaly cenu pro samoplátce na 2800 korun, vycházela z ceníku schváleného pojišťovnou a odrážela i náročnost odběrů a testování. Ministerstvo zdravotnictví ale stanovilo cenu na maximálně 1756 korun. Podle zdravotníků a vedení kraje to je málo. Rozdíl v ceně za testování bude kraj chtít proplatit po vládě, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

korona knlDrivein1
Foto: KNL

Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) se s požadavkem na dorovnání nákladů obrátí na premiéra Andreje Babiše (ANO). "V současné komplikované situaci bohužel vláda občas vydává nařízení, která jsou v praxi obtížně aplikovatelná a v rozporu s ekonomickou realitou. Lidí, kteří překračují hranice, zejména za prací, je v našem regionu velké množství. Chceme jim samozřejmě umožnit nástup do práce bez toho, aby museli složitě shánět odběrové místo k provedení testu," řekl Půta.

Placené testy potřebují zejména takzvaní pendleři, kteří jezdí za prací do sousedního Německa. V Libereckém kraji zajišťují testování páteřní nemocnice. Odběry pro samoplátce poskytují od 28. dubna v Jablonci nad Nisou, další den pak odběry začaly také v České Lípě, Liberci a Jilemnici. V České Lípě ale v pondělí rozhodli s testováním pro samoplátce skončit, zvažovali to i v nemocnicích v Jilemnici a Liberci. S výjimkou páteřních nemocnic ale nikdo jiný v kraji testy pro samoplátce nenabízí.

"Stanovená cena z předpisu ministerstva zdravotnictví nezohledňuje veškeré související náklady spojené s odběrem a laboratorním vyšetřením, pouze samotný laboratorní výkon," řekla ČTK v pondělí k ukončení testování pro samoplátce mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová. Na základě rozhodnutí kraje dnes rozhodli v České Lípě, že od středy testování pro samoplátce obnoví. Denně podle Amrichové dělají deset až 15 takových odběrů. Testy vyhodnocuje přímo laboratoř českolipské nemocnice, pro ostatní je zpracovává laboratoř největší Krajské nemocnice v Liberci.

čtk  

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace