Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberečtí hygienici evidují od začátku roku 124 případů žloutenky, za poslední týden se v kraji objevily čtyři nové

29. 11. 2019 | 13:11

Liberečtí hygienici od začátku roku evidují 124 případů žloutenky typu A. Z toho devět nemocných má sice trvalé bydliště mimo Liberecký kraj, ale vazbu na ohnisko nákazy v Turnově. Za poslední týden se objevily v kraji čtyři nové případy.

zloutenka-hepatitida-bylinyprovsechnycz
ilustrační foto

ČTK o tom dnes informovala krajská ředitelka protiepidemického odboru Jana Prattingerová. Hygienici se domnívají, že původní zdroj infekce žloutenkou typu A už v kraji asi nepůsobí, a tudíž by měla epidemie dál ustupovat.

Za celý loňský rok v Liberecké kraji žloutenkou onemocněli jen dva lidé. Dvě ohniska žloutenky se na jaře objevila v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemoc v těchto místech se šířila hlavně v komunitě nitrožilních uživatelů drog a lidí bez domova. Na podzim se začala šířit v běžné populaci v Turnově. "U 83 nemocných jsme epidemiologickým šetřením zjistili vazbu na město Turnov," uvedla Prattingerová. Za vysoce pravděpodobné považují hygienici, že jedním ze zdrojů nákazy byla užitková voda používaná v zahrádkářských koloniích v Turnově. Nakažlivá už ale není, nové případy z posledních týdnů přibyly v důsledku kontaktu nemocných se zdravými. Žloutenka má dlouhou inkubační dobu, projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater.

Žloutenka typu A, označovaná také jako nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit i kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Žloutenka se projevuje zažívacími potížemi, pacient může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc i žlutým zabarvením kůže a očního bělma.

čtk