Na Českolipsku museli hasiči po deštích evakuovat obyvatele několika obcí, mj. Písečné a Dobranova

18. 07. 2021 | 6:53

AKTUALIZOVÁNO: Intenzivní deště v noci na dnešek zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově. Už v noci evakuovali 28 lidí z kempu u Svitavy. Stav ohrožení platí nejen na Šporce a Dobranovském potoce, ale také na Olešce v Dětřichově. Na nižším druhém povodňovém stupni je podle informací z krajského povodňového webu Svitávka v Zákupech. Lužická Nisa, Jizera nebo Pertoltický potok jsou na prvním stupni.

PovodenBukovany1
Fotodokumentace podemleté hráze Kachního rybníka pod Bukovany a celkový náhled situace v evakuovaném Dobranově a Písečné. Foto: twitter HZS LK

Foto: twitter HZS LKRozvodněný Dobranovský potok zaplavil silnici, podle českolipské starostky Jitky Volfové (ANO) hasiči ráno evakuovali obyvatele zhruba 20 domů podél potoka. "Možná jich bude ještě víc, pokud by se uvolnila hráz ve Svojkově na Kachním rybníku. Ale všichni doufáme, že s to nestane a že dopoledne nastane kulminace," řekla ČTK. Z Písečné evakuovali hasiči 37 lidí, většina šla ke známým, pět jich ubytovali v ubytovně v Zákupech.

Jen do půlnoci na neděli vyjížděli hasiči v Libereckém kraji ke 140 událostem, většinou šlo o čerpání vody. Zatímco v sobotu působila voda největší problémy na Liberecku, teď je postiženější Českolipsko. Hodinu před půlnocí zachraňovali hasiči v Kunraticích u Cvikova obyvatele zatopeného rodinného domu. V místě protéká Svitávka, na které byl v tu dobu stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň, teď už voda klesla.

Shrnutí za sobotu 17. července k 22.09:  Na Liberecku nepřestává pršet, hladiny potoků a řek stoupají. Podle krajského povodňového webu platí stav ohrožení na Olešce v Dětřichově, na nižším druhém povodňovém stupni je Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou, Jeřice v Chrastavě a Ještědský potok ve Stráži pod Ralskem. První povodňový stupeň platí na Lužické Nise v Liberci, na Řasnici ve Frýdlantu, Kunratickém potoce a také na Panenském potoce v Rynolticích. V podvečer se situace uklidnila, po setmění začalo ale znovu pršet.

Hasiči vyjížděli v souvislosti s intenzivními dešti zhruba ke 40 událostem, evakuovali preventivně dětský tábor u Mníšku. "Evakuace byla preventivní na základě našeho obvolání všech vedoucích táborů podél vodního toku. Někteří vedoucí sami tábory opustili na základě opatření starostů, někdo zůstával, kdo byl výš. Jen v tom Mníšku nebyli rozhodnuti, a byli dost nízko, takže jsme rozhodli, že je evakuujeme," řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Přerovský. Sedmatřicet dětí a čtyři dospělé převezli hasiči do obecních prostorů. "Odtud si je následně převzali rodiče a děti jsou v pořádku doma. Bylo to jen preventivní opatření, nešlo o žádné nebezpečí," dodal.

Odpoledne hasiči kvůli velkému náporu posílili služby na krajském operačním středisku v Liberci a také na stanicích v Tanvaldu, Jablonci nad Nisou, Liberci a Raspenavě. "V Kunraticích a Heřmanicích na Frýdlantsku jednotky na žádost starostů monitorují vodní toky. Ve Višňové hasiči začali pracovat na protipovodňových opatřeních," řekl Přerovský. Situace v oblasti se ale v podvečer uklidnila, v posledních hodinách prší minimálně.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo v oblasti Jizerských hor nad Libercem za posledních 24 hodin bezmála 70 litrů vody na metr čtvereční. Déšť zkomplikoval hlavně dopravu v Liberci, některé ulice město muselo uzavřít. Neprůjezdná byla odpoledne Fibichova ulice pod libereckou zoologickou zahradou, kterou zaplavila voda. "Důvodem byla nedostatečná kapacita kanalizačních vpustí a ucpaný potok," řekl Přerovský.

Uzavřená byla také Rychtářská ulice, kde se propadla vozovka. Vodu odčerpávali hasiči i v hotelu Impuls. Vodní laguna tam ohrozila centrální elektrický rozvaděč ve sklepě. Problémy byly i jinde, tlak vody na několika místech vyrazil těžká víka kanálů, a zejména níže položené úseky komunikací tak byly pod vodou. "Mimo Liberec byly jen drobné jednotlivé události, v Hrádku nad Nisou čerpání vody z domu, jedno čerpání bylo v Raspenavě a v Jablonci spadlý strom," dodal mluvčí.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace