Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na nutnosti nosit ochranné pomůcky se nic nezmění ani pro očkované zdravotníky

04. 01. 2021 | 12:06

Krajská nemocnice Liberec dnes zahájila očkování svých zdravotníků proti koronaviru. V první fázi se dostane na 500 pracovníků z takzvané první linie. Denně očkování absolvuje 100 lidí, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář.

ockovani3irma
Foto: Artur Irma

"Znamená to, že na těch 100 vakcín, co naše nemocnice dostala, to bude trvat týden," uvedl Řičář. Z jednoho balení vakcíny je možné očkovat pět až šest lidí. Zájem mezi pracovníky nemocnice je podle Řičáře větší, než mohou nyní uspokojit. "Naše potřeby jsou samozřejmě větší, ale v tuto chvíli se očkují jen lidé z první linie," dodal. Do Libereckého kraje dorazilo zatím 195 balení vakcíny, z nichž je možné očkovat až 1170 lidí. Jako první čeká vakcinace zdravotníky, kteří se v páteřních nemocnicích starají o covidové pacienty, a také zdravotníky záchranné služby.

Foto: Artur Irma

Jedním z prvních, kdo dnes podstoupil očkování, byl přednosta centra interních oborů Tomáš Klimovič. Podle něj je očkování cesta ven ze současné situace šíření nákazy. "Protože na našem oddělení už těch nákaz bylo opravdu hodně. Polovina našich lékařů prodělala nákazu covidem-19, takže je potřeba, aby měl za prvé, kdo pracovat, a za druhé, abychom nepřenášeli infekci na další pacienty a na naše rodinné příslušníky," uvedl Klimovič. Podle něj je situace na urgentním příjmu složitá tím, že dopředu nevědí, kdo je covid pozitivní. Nakažených bývá podle něj více než polovina. "Bohužel my nevíme na začátku, zda pacient je covid pozitivní, to se zjistí až po testu, takže my musíme zacházet se všemi pacienty jako by byli covid pozitivní," dodal. Zájem o očkování podle něj projevili všichni lékaři z jeho oddělení, kteří se dosud koronavirem nenakazili, a takřka všechny zdravotní sestry.

Na nutnosti nosit ochranné pomůcky se podle něj nic nezmění ani pro očkované zdravotníky. Zdravotní sestra z oddělení ARO Eva Ptáčková ale doufá, že i tak by očkování mělo přinést zlepšení. "Že nás nebude tolik nemocných, že bude více sester, a i pacientů ubude," řekla dnes ČTK. Péče v ochranných oblecích je podle ní mnohem náročnější než bez nich. "Střídat se musíme po třech až čtyřech hodinách. Respirátor tlačí, člověk se v tom potí, nemůžete si dojít na toaletu, nemůžete se napít, protože to byste se zase musel celý svlékat a oblékat, a na to není moc čas. A náročnější je také péče o pacienty, když máte dvoje rukavice," popsala.

Foto: Artur Irma

Očkování podstoupí také drtivá většina pracovníků infekčního oddělení liberecké nemocnice. Primář Adam Vitouš dnes novinářům řekl, že nákazu zatím prodělali dva ze zhruba 30 pracovníků jeho oddělení. Vnímá ale riziko, že se mohou nakazit další. V kontaktu s nakaženými jsou podle něj pracovníci infekčního oddělení takřka každý den od března minulého roku. "Je to práce, která trvá desítky hodin denně a dodržovat úplně všechno (opatření) stoprocentně správně po celou tuto dobu je téměř nadlidské, takže vakcína je samozřejmě řešení," uvedl.

čtk