Na třetí etapu modernizace Severočeského muzea uspěl kraj v žádosti o evropskou dotaci
Na třetí etapu rekonstrukce Severočeského muzea přispěje i Evropská unie. Kraj původně s žádostí neuspěl. Po uvolnění finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu nakonec obdrží z evropských zdrojů více než 4,8 milionu korun. To představuje 85 procent celkových výdajů projektu. Muzeum v novém uvítá první návštěvníky na podzim příštího roku.
„Jsem ráda, že se nám přece jen podařilo uspět v žádosti o evropskou dotaci. Kraj díky tomu ušetří nemalé finanční prostředky. S žádostí jsme mohli uspět už napoprvé. Projekt dokonce obdržel plný počet bodů, nicméně konkurence byla značná a během podávání projektů šlo doslova o sekundy,“ uvedla Radka Loučková Kotasová, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.
Celkové výdaje na třetí etapu modernizace představují 6 milionů korun. 85 procent, tedy již zmíněných 4,5 milionu korun, uhradí Evropská unie. Ze státního rozpočtu poputuje necelých 270 tisíc korun a Liberecký kraj zaplatí 10 procent, tj. 539 tisíc korun.
„Nezpůsobilé výdaje nad plánovaný rozpočet projektu pak představují necelých 608 tisíc korun. Tyto peníze máme v rezervě pro případ neočekávaných investic,“ doplnila Radka Loučková Kotasová.
Projekt třetí etapy modernizace se nyní uskutečňuje: vybírají se odborníci pro restaurování sbírkových předmětů a probíhá průzkum trhu k nákupu zařízení a vybavení a instalace části zabezpečovacího zařízení.
Severočeské muzeum v Liberci je z důvodu rekonstrukce zavřené od 1. února 2018. Podle původních plánů činila částka na modernizaci historické budovy, přípravu nových expozic a dalších aktivit 99,7 milionu korun. Později ji bylo nutno navýšit na zhruba 143 milionů korun.
Důvodem bylo zvýšení ceny stavebních prací a odhalení špatného stavu některých částí muzea, které nebylo možné předem předpokládat.
Po odkrytí podlahových krytin a dřevěné zvýšené podlahy v hlavním výstavním sále například odhalili stavaři výraznou nerovnost podlahy. Proto vyvstala potřeba vytvořit podloží ze zhutněného štěrku, hydroizolaci a odvětrávání.
Krom toho se ukázalo, že ve zdech muzea jsou minimálně tři generace různých rozvodů elektronického zabezpečovacího systému a požární signalizace, které již nedopovídají platným normám. Je proto nutné odstranit stávající rozvody, instalovat nové v téměř celé budově muzea a napojit koncové prvky.
LK/Filip Trdla