Na zajištění sociálních služeb pro seniory, postižené nebo sociálně slabé má kraj 834 milionu korun, žádal miliardu

22. 02. 2021 | 12:55

Na zajištění sociálních služeb pro seniory, postižené nebo sociálně slabé dostal letos Liberecký kraj ze státního rozpočtu 834,3 milionu korun, žádal více než miliardu korun. K dispozici tak bude mít asi 80 procent potřebných prostředků, nově přitom musí zaplatit mimo jiné 27,5 milionu korun za sociální služby v souvislosti s reformou psychiatrické péče. Kraj proto bude žádat ministerstvo práce a sociálních věcí o dofinancování služeb, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

seniorka hands-2066551 960 720
Ilustrační foto

Státní dotace na sociální služby pokrývá jen něco málo přes polovinu skutečných nákladů na sociální služby. Další miliony přidávají zřizovatelé a také sami klienti. Služby se rozšiřují, přibývá lůžek v pobytových zařízeních a s tím spojeného personálu, rostou tedy i náklady na mzdy.

"Vláda navýšila mzdy naposledy asi dva dny před koncem loňského roku, ale v podstatě to nijak nezohlednila v penězích, které rozdělila. To je jeden z důvodů, proč se budeme nejen jako Liberecký kraj, ale předpokládám, že i jako Asociace krajů obracet na ministerstvo práce a sociálních věcí s žádostí o navýšení příspěvku. Už je to trochu folklor," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj dostal žádosti o dotaci od 112 poskytovatelů na 223 služeb, které zajišťují. Sám kraj je zřizovatelem 19 zařízení sociálních služeb téměř pro 1700 lidí. Jde většinou o pobytová zařízení, která zajišťují 80 procent lůžkové péče v kraji. Provozovatelé žádali na letošní rok bezmála 1,062 miliardy korun, kraj tak musí požadavky krátit.

Nabídka služeb se podle Tulpy na základě rostoucích potřeb rozšiřuje. "Od roku 2015 s zvýšil počet lůžek z původních 2149 na zhruba 2500, a podobně přibylo i pracovních úvazků," řekl náměstek hejtmana. Kraj navíc podle něj nemůže rozdělit všechny peníze. "Musíme si 18 milionů korun ponechat v rezervě," dodal. V loňském roce žádal kraj od státu na sociální služby 997 milionů korun, dostal necelých 729 milionů.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace