Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na zámku Frýdlant zpřístupní kastelánské křídlo, Baba na Troskách dostane nový ochoz

10.04.2024 | 13:50

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek (18. 4.) připomenou kasteláni zajímavým programem tento i příští víkend.

frydlKastelánské
Kastelánské křídlo na Frýdlantě

Po loňské reinstalaci zámku vstoupil Frýdlant do letošní sezony s nabídkou prohlídky reinstalovaného hradu, který připomíná muzeum, které zde vybudovali Clam-Gallasové a jako první šlechtický rod u nás v roce 1801 zpřístupnili veřejnosti. Poslední prohlídková trasa, která čekala na obměnu - kastelánské křídlo – se zpřístupní tento víkend (13.-14. 4.) a návštěvníkům bude jako doplňkový okruh nabízena zatím ve víkendovém režimu.

Kastelánské křídlo připomíná Kristiána Kryštofa Clam-Gallase a jeho půvabnou manželku Josefínu. Návštěvníci se ocitnou ve 20. letech 19. století, kdy na Frýdlant oba manželé jezdili z pražského paláce a kastelánské křídlo si uzpůsobili jako byt. K vidění bude 9 nově reinstalovaných místností, které mimo jiné zahrnují ložnice Kristiána Kryštofa, jeho ženy i syna Eduarda. Ten se po tragické smrti svého staršího bratra Viléma stal pokračovatelem rodu. Josefína i Kristián Kryštof byli velcí milovníci umění, zejména pak hudby, divadla a malířství. Finančně podporovali mladé umělce, mezi nimiž byl i chrastavský malíř Josef Führich. Ten jim pak z vděčnosti věnoval jednu ze svých kreseb, kterou návštěvníci uvidí v ložnici hraběte. Na tomtéž místě jsou k vidění i kresby samotného Kristiána Kryštofa.

Kastelánské křídlo na Frýdlantu, foto NPÚ

Společenský sál zdobí portréty příslušníků Clam-Gallasů - půvabné Josefíny, jejího muže Kristiána Kryštofa, a také jeho rodičů Kristiána Filipa a Karolíny Josefíny, rozené Šporkové, která na Frýdlant věnem přinesla nejznámější frýdlantský obraz, portrét hraběte Šporka od Petra Brandla. Ten se nyní nachází v hradním muzeu na tomtéž místě, kde byl podle historických fotografií i za Clam-Gallasů. Nejmladší návštěvníky pak v kastelánském křídle potěší sbírka hraček upomínající na děti i vnoučata tohoto mimořádného manželského páru.

Na budově renesančního zámku pokračuje restaurování sgrafitové výzdoby, pokračuje se zde s opravou oken a střechy.

archivní foto Trosek

Hrad Trosky prochází v letošním roce většími stavebními úpravami. Díky teplému zimnímu počasí byly plánované stavební práce zahájeny již v únoru a ke konci března bylo ukončeno zadláždění podlahy věže Baba. Dlažba má za účel nejen zpevnění povrchu, ale zejména odvodnění věže a eliminaci problémů spojených se zasakováním dešťových vod, které vzlínaly do obvodových zdí a zatékaly do skály, kde v souvislosti s promrzáním způsobovaly problémy. V pondělí 15. dubna bude zahájena druhá etapa – stavba nového vyhlídkového ochozu ve věži. Původní dřevěný ochoz již dosloužil a bude nahrazen ocelovou konstrukcí, která zaručí delší životnost. Celá akce bude trvat zhruba 5-6 týdnů s tím, že nejpozději 1. června se hrad otevře opět v plném režimu. Během stavby ochozu bude návštěvníkům nepřístupná jak věž, tak druhé nádvoří, kde bude manipulační prostor pro stavbu. Z Baby tak bude přístupné schodiště do dvou třetin, odkud je krásný rozhled po okolí. Po dobu rekonstrukce bude sníženo vstupné ve všech kategoriích a to z částek 160/130/50/0 na 120/100/40/0 Kč.

13.-14. dubna jsou na zámku Sychrov připraveny pohádkové prohlídky O tichém království, na zámku Lemberk zpřístupní o víkendu 20.-21. 4. středověkou věž, na hradě Bezděz bude v ten samý víkend zpřístupněn ochoz v kapli a na Grabštejně proběhnou po oba dny kastelánské prohlídky běžně nepřístupných prostor. Kastelánská prohlídka Pokrok nezastavíš je naplánována i na neděli 21. dubna ve Slatiňanech – podrobnosti jsou uvedeny na webu objektů.

TZ/Lucie Bidlasová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ ÚPS na Sychrově