Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na zdolání trasy cyklomaratonu  dlouhého 2222 kilometrů měly jednotlivé týmy měly 111 hodin. Zvládli to i handicapovaní

19. 08. 2019 | 14:48

Více než tři stovky zdravých, ale i handicapovaných cyklistů ve společných týmech se v polovině prázdnin vydalo na 2222 kilometrů dlouhý cyklistický podnik napříč všemi kraji Česka, nazvaný Metrostav handy cyklo maraton. Šlo o již sedmý ročník nejdelšího cyklistického podniku v Česku, jemuž se také říká stojedenáctka. Na zdolání trasy totiž mají jednotlivé týmy 111 hodin.

cykloZávodníciNew
ilustrční foto

Trasa maratonu proťala nejzajímavější cyklostezky a cyklotrasy všech čtrnácti krajů Česka. V Libereckém kraji se jednalo o Ploučnici a Greenway Jizera. „Cyklomaraton patří k akcím, které dlouhodobě podporujeme. Letos jsme poskytli 105 tisíc korun,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro rezorty školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti

Unikátnost Metrostav handy cyklo maratonu tkví také v jeho otevřenosti. Osmičlenné nebo čtyřčlenné týmy tvořila pestrá paleta lidí: profesionálové, nadšenci, muži i ženy, dvacetiletí kluci i šedesátiletí veteráni, lidé zcela zdraví spolu s postiženými. Na cestu vyjížděli nevidomí cyklisti, vozíčkáři na handbicích, cyklisté s amputovanými končetinami i lidé po mozkové obrně. Lidé s těžkým postižením tu stáli po boku zdravých. A aby se dostali do cíle, museli spolupracovat. Je třeba naučit se komunikovat, zbourat bariéry, umět druhému pomoci a umět si o pomoc druhému říci.

„Chceme být vidět, chceme vzbudit diskusi. Každý z nás by měl mít právo se bavit, sbírat nové zážitky a zkušenosti, mít kamarády, žít naplno, sportovat, pracovat, být prospěšný sobě i společnosti. A sport je skvělý nástroj toto demonstrovat. Ukázat, že to jde,“ doplňuje předseda spolku Cesta za snem Heřman Volf, který sám usedl na vozík po nehodě na lyžích a následně projel Evropu na kole s ručním pohonem.

Jízdy se zúčastnila například Daniela Pecinová, která prodělala rakovinu. Aby přežila, podstoupila amputaci nohy. Rakovina se jí vrátila, ale ona ji znovu překonala. Život nepověsila na hřebík. Naopak. Pracuje, sportuje, pomáhá neziskovým organizacím, pořádá besedy a snaží se mluvit
s lidmi, kteří si prochází tím, co ona už má 11 let za sebou. Každý tým pomáhá dalším lidem. Daniela s týmem žen Osmikrásky z Libereckého kraje jela na podporu Avon pro Bellisky, mladé ženy po rakovině prsu.

LK/Jan Mikulička