Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nehod v Libereckém kraji za čtyři měsíce ubylo, vážnějších kolizí ale bylo více

11. 05. 2020 | 14:23

Dopravních nehod v Libereckém kraji letos do konce dubna ve srovnání s minulým rokem o více než desetinu ubylo, přibylo ale těch s vážnějšími následky. Letos při nehodách zemřeli tři lidé a těžké zranění utrpělo 13 lidí, loni zahynul jeden člověk a těžce zraněno bylo 12 lidí. Na webu police o tom informovala regionální policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

policieDokumentaceNehod
archivní ilustrační foto

Všechny tři smrtelné nehody se staly v důsledku čelního střetu dvou protijedoucích vozidel na silnicích první třídy. Dvě v únoru byly nedaleko Bílého Kostela na Liberecku na silnicích 13 a 35 a třetí na začátku března na silnici 14 u Jilemnice na Semilsku.

Policisté letos za čtyři měsíce evidují v kraji 1303 nehod, loni jich od začátku ledna do konce dubna bylo 1484. Za poklesem počtu nehod je i výrazně snížený provoz, který byl na silnicích v prvních týdnech po zavedení opatření proti šíření koronaviru. "Nejčastější příčinou dopravních nehod za první čtyři měsíce byl nesprávný způsob jízdy, a to v 685 případech. Následovala nepřiměřená rychlost, kvůli které bylo způsobeno celkem 154 dopravních nehod," uvedla Šrýtrová.

O 17 na 254 klesl počet lehce zraněných a výrazně nižší jsou i škody. V meziročním srovnání klesly z 93 na 57 milionů korun. Naopak výrazně častěji byl při nehodách zjištěn alkohol u řidiče, v 75 případech. Loni to bylo o 23 méně. Skoro na dvojnásobek přibylo nehod cyklistů, policisté jich letos za čtyři měsíce řešili 28, loni do konce dubna 15.

čtk