Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nejlepší firmou Libereckého kraje je výzkumný ústav, bronz má poskytovatel zážitků. Top živnostníkem je sklář 

20. 09. 2019 | 6:31

Vodafone Firma roku 2019 Libereckého kraje se jmenuje VÚTS a věnuje se výzkumu a vývoji strojů pro zpracovatelský průmysl. Titul MONETA Živnostník roku 2019 Libereckého kraje získal Petr Novotný, který má sklárnu s tradiční ruční výrobou.

VUTS 12
archivní foto z VÚTS

Loni v kraji v soutěži o firmu roku zvítězil Granát Turnov, který se zabývá výrobou zlatých a stříbrných šperků s českými granáty. Živnostníkem roku se stal restaurátor historického nábytku Ladislav Sluka z Pěnčína.  (čtk)

 „Už když jsem se v Novém Boru učil sklářem, snažil jsem se tomu dávat víc než ostatní. I díky tomu jsem se pak dostával k nejsložitějším řemeslným výzvám, a tím i spolupráci s předními světovými sklářskými výtvarníky, kteří do Boru jezdili,“ říká vítězný živnostník Petr Novotný. Vznikla tak mnohá přátelství a s nimi i pozvání na sklářské akce na Západě. Ještě před rokem 1989 si doma postavil sklářskou pícku, kde po práci v tehdejším Crystalexu dělal svoje věci. Po revoluci tak měl základní kapitál i know-how. Později si vzal úvěr a začal budovat sklárnu. Když pak americký zákazník poptával několikanásobný objem výroby historických replik, koupil budovu opuštěné školky od Crystalexu a vybudoval v Novém Boru sklárnu s restaurací a muzeem. Zákazníky jsou především obchodníci s luxusním nápojovým sklem a firmy zabývající se osvětlením.

„Ocenění si určitě zaslouží za dlouhodobou historii svého podnikání. Zaujalo mě, že je vedle oblasti sklářství zkušený také v oblasti obchodu. Při představování jsem byl doslova udiven jeho erudicí a šikovností v tom pozitivním slova smyslu,“ okomentoval porotce Jan Švarc z MONETA Money Bank.

Druhou příčku v Libereckém kraji obsadil výtvarník, designér a restaurátor Milan Drábek. Bronz získal Jan Jecha, který se věnuje zakázkové kovovýrobě se specializací na atypická svítidla.

„Naše nové stroje jsou šetrné k životnímu prostředí. Odlišnost od podobných institucí výzkumu a vývoje spočívá ve schopnosti dotahovat výsledky výzkumu a vývoje do funkčního modelu nebo prototypu,“ uvádí obchodní ředitel vítězné společnosti VÚTS Jiří Václavík. Takový servis je velmi oceňován všemi zákazníky. Mezi významné inovace na světové úrovni z poslední doby patří vzduchový tkací stroj pro 3D tkaniny. Zákazníky jsou převážně strojírenské firmy v tuzemsku i v zahraničí. V komunikaci se zákazníky považuje firma za důležité osobní a seriózní jednání, stejně jako dodržování smluv a termínů. Cílem do budoucna je posílit pozici mezi předními výzkumnými institucemi na evropské úrovni.

„Rozhodl jsem se dát hlas společnosti, která z povahy své činnosti významně pomáhá rozvoji do budoucnosti, a to v oblasti technologií. Posouvá široké spektrum oborů, od automobilového průmyslu, přes textilní průmysl, až po výrobu hudebních nástrojů. Takové společnosti by měly být doceněny, protože umožňují rozvoj dalším firmám,“ zhodnotil volbu člen poroty Roman Daráš z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo získala společnost TITAN-MULTIPLAST zpracovávající plasty pro stavebnictví, strojírenství a automobilový průmysl. Třetí místo obsadila firma na zážitky SUNDISK.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Libereckém kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost SUNDISK s.r.o. „Porota Nadace Vodafone ocenila její přístup k zaměstnancům a firemní aktivity, které jim nabízejí. Podporují celou řadu kulturních, sociálních a sportovních projektů v regionu. Mimo jiné například projekt Greenway Jizera, jehož cílem je vytvoření bezpečného a atraktivního koridoru pro turisty, cyklisty, koloběžkáře nebo bruslaře podél řeky Jizery. V oblasti ochrany životního prostředí se zaměřují na komplexní přístup od používání recyklovatelných jednorázových příborů, po pravidelné akce spojené s čištěním řeky,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

 „Těší nás, že malé a střední podnikání v českých regionech se rozvíjí a rádi se podílíme na zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků. I my se snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat, nejen svou činností, když realizujeme ročně stovky velkých i malých projektů na dálnicích, silnicích, železnicích, tramvajích, náměstích, mostech, které tak obchodní partnery spojují, ale také spoluprací s malými a středními podniky,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2019, MONETA Živnostník roku 2019 i Vodafone Odpovědná firma roku 2019 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

 

Vodafone Firma roku 2019 Libereckého kraje:

1. VÚTS, a.s. – výzkum a vývoj strojů pro zpracovatelský průmysl (Liberec)

2. TITAN-MULTIPLAST s.r.o. – zpracování plastů pro stavebnictví, strojírenství

a automobilový průmysl (Smržovka)

3. SUNDISK s.r.o. – firma na zážitky (Jablonec nad Nisou)

 

MONETA Živnostník roku 2019 Libereckého kraje:

1. Petr Novotný – provoz sklárny s tradiční ruční výrobou (Nový Bor)

2. Milan Drábek – výtvarník, designér a restaurátor (Svor)

3. Jan Jecha – zakázková kovovýroba se specializací na atypická svítidla (Kamenický Šenov)

 

Vodafone Odpovědná firma roku 2019 Libereckého kraje:

SUNDISK s.r.o. – firma na zážitky (Jablonec nad Nisou)

TZ