Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

O cenu Gloria musaealis se ucházejí antisemité v liberecké galerii i pohřby v turnovském muzeu

05. 03. 2022 | 18:36

Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku, Muzejní počin roku. Takové jsou kategorie národní soutěže muzeí Gloria musaealis, jejímž cílem je už po dvě desítky let zvýšit prestiž muzejních institucí a ukázat jejich snahu o zachování významné části národního kulturního dědictví pro současné i příští generace.

korunaTurn3irma
Z expozice turnovského muzea věnované pohřebnictví. Foto: Artur Irma

Do letošního, dvacátého ročníku, se přihlásily Oblastní galerie Liberec a Muzeum Českého ráje v Turnově.

Kategorie výstava roku se účastní Oblastní galerie Liberec se svou výstavou Obrazy zášti. Ta představila téma vizuálního antijudaismu a antisemitismu v českých zemích jako sice temnou, avšak nedílnou součást místních dějin. Bohatý a prakticky zcela neznámý soubor výtvarných děl, grafiky či novinových a knižních ilustrací umožnil sledovat, jak se proměňoval negativní obraz židovské komunity ve vztahu k dějinám majoritní společnosti českých zemí.

„Výstavu jsme připravili společně s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. Skrytá nenávist ke konkrétní menšinové skupině lidí, ať už maskovaná za rádoby humorná zobrazování či opakování obecně přijatých stereotypů, je varující v každé době. Autorům výstavy se podařilo shromáždit soubor významných výtvarných děl od gotiky po 20. století, které však vedle své nesporné umělecké hodnoty nesou i negativní sdělení,“ sdělil Pavel Hlubuček, ředitel Oblastní galerie Liberec.

Dalším zástupcem Libereckého kraje v této kategorii je Muzeum Českého ráje v Turnově, které přihlásilo svou výstavu Na poslední cestě. Přibližovala podobu pohřebních rituálů v regionu Pojizeří napříč staletími prostřednictvím poznatků z oboru archeologie, historie, etnologie i folkloristiky.

„Jde o vůbec první komplexní zpracování tohoto jenom zdánlivě odtažitého tématu v celém regionu Pojizeří. Výsledkem nejsou jenom zmiňované výstavy, ale zejména katalog, který shrnuje výsledky bádání o tomto tématu širokým spektrem humanitních i přírodovědných oborů. Že šlo o zajímavé téma, svědčí nejenom rekordní návštěvnost, ale i zájem muzeí v regionu tyto výstavy převzít a v následujících dvou letech ve svých zařízeních instalovat,“ doplnil Jan Prostředník, ředitel Muzea Českého ráje v Turnově.

„Obě výstavy byly opravdu mimořádné. Vyvolávaly v člověku další otázky a nutily se seznámit s oběma tématy podrobněji. O obě také projevilo zájem velké množství návštěvníků. Věřím, že některá z nich v soutěži uspěje,“ prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Soutěž Gloria musaealis vyhlašují Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM neboli International Council of Museums.

LK/Jan Mikulička