Obce v kraji mohou žádat o dotace z Programu obnovy venkova. Částka by mohla přesáhnout 29 milionů

23. 01. 2023 | 17:06

Obce v Libereckém kraji mohou ode dneška do 17. února žádat o dotace z Programu obnovy venkova. K dispozici bude zhruba 29 milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Peníze z programu je možné žádat na obnovu silnic, výstavbu chodníků, parkovišť, ale také třeba na obnovu alejí a parků, budování veřejného osvětlení či na obnovu budov. O dotace mohou podle něj žádat obce nebo svazky obcí.

vesnice landscape-3519385 1280
Ilustrační foto

V letošním rozpočtu je na program 25,2 milionu korun, dalších 3,15 milionu přidali krajští radní z vyšších daňových příjmů loňského roku. "Po vyúčtování ukončených projektů zbyly další peníze, pročež by se mohla celková suma zvýšit zhruba o další milion," doplnil Mikulička. Účelovou investiční nebo neinvestiční dotaci z krajského dotačního fondu lze využít na akce dokončené od 1. ledna letošního roku do 30. září roku 2024.

"Jednotlivé obce na území Libereckého kraje mohou podat žádost o dotaci na obnovu a údržbu venkovské zástavby a občanské vybavenosti, na komplexní úpravy návsí a náměstí, na obnovu a zřizování veřejné zeleně – parků, alejí a sadů, dále na opravu a výstavbu místních komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mostků, zálivů autobusové dopravy či parkovišť i na péči o válečné hroby. Svazky obcí mohou předložit projekty na vzdělávání a poradenství a také na integrované projekty venkovských mikroregionů," řekl radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Loni kraj na dotacích z Programu obnovy venkova rozdělil přes 26 milionů korun, v roce 2021 to bylo 27,2 milionu. "V roce 2020 příspěvek kvůli restrikcím přijatým k udržení vyrovnaného krajského rozpočtu v souvislosti s koronavirovou pandemií činil pouze 20 milionů korun," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nevyloučil, že kraj letos ještě nějaké peníze přidá z loňských úspor, které bude rozdělovat v dubnu.

V minulosti díky Programu obnovy venkova mohli například v Bedřichově na Jablonecku vybudovat chodník podél hlavní ulice, v obci Kobyly na Liberecku, Tatobitech na Semilsku nebo Bohaticích na Českolipsku opravili místní komunikace. Obyvatelé Nové Vsi nad Popelkou na Semilsku nebo Skalky u Doks na Českolipsku se zase dočkali nového veřejného osvětlení. V Kravařích na Českolipsku pomohla dotace s opravou podlahy v tělocvičně místní základní školy.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace