Ocenění zaslouží pracovníci vítězných knihoven, kteří knihovnickou funkci vykonávají jako doplněk k povolání
Liberecký kraj ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci a regionálním výborem Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) Libereckého kraje udělil ceny v soutěži „Nejlepší knihovna Libereckého kraje 2024.“ Slavnostní vyhlášení se konalo v úterý 3. prosince 2024 ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.
Soutěž, která byla vyhlášena Libereckým krajem, měla za cíl ocenit a podpořit knihovny, jež významně přispívají k rozvoji kulturního, vzdělávacího a komunitního života v regionu. V letošním roce se jednalo již o šestý ročník, a to od prvního vyhlášení soutěže v roce 2014.
Do soutěže bylo nominováno celkem dvanáct knihoven z celého Libereckého kraje. Každá z knihoven, které jsou pověřené výkonem regionálních funkcí v rámci jednotlivých okresů, tedy Městská knihovna Česká Lípa, Městská knihovna Jablonec nad Nisou, Městská knihovna Semily a Krajská vědecká knihovna v Liberci, nominovala tři knihovny ze svého okresu. Nominované knihovny byly následně posouzeny odbornou hodnotící komisí, složenou ze zástupců Krajského úřadu a vedoucích pracovníků pověřených knihoven.
Po pečlivém zvážení a posouzení všech nominací vybrala hodnotící komise čtyři vítězné knihovny, po jedné z každého okresu. vítězné knihovny hlavní cenu v podobě finanční odměny ve výši 25 000 Kč.
A které knihovny si tedy odnesly letošní vítězný titul?
Za okres Česká Lípa je to Místní knihovna Okna, která se nachází uprostřed obce v budově obecního úřadu. Místní knihovna Okna prošla v roce 2023 zásadní proměnou a získala nové, bezbariérové prostory v přízemí obecního úřadu díky novému knihovníkovi Jaroslavu Kuncovi. Hned po svém nástupu inicioval revizi a aktualizaci knihovního fondu, požádal o grant na promítací techniku, domluvil prostory pro pořádání akcí a prostory knihovny doplnil čtecí kout a hrací koutek pro děti. Knihovna nabízí pestrý program kulturních a vzdělávacích akcí, včetně přednášek, filmových projekcí a plánovaného loutkového divadla. Rychle si získala obyvatele jako místo pro setkávání, což dokládá její přezdívka „Okenský obývák“. Knihovna nyní slouží jako moderní komunitní centrum pro všechny generace.
V okrese Jablonec nad Nisou se stala vítěznou Obecní knihovna Loužnice. Loužnická knihovna získala ocenění díky své výrazné transformaci a bohaté nabídce služeb a aktivit. Pod vedením knihovnice Moniky Tilerové došlo k modernizaci prostor, revizi knihovního fondu a vytvoření příjemného prostředí, které slouží nejen k četbě, ale i k pořádání kulturních a komunitních akcí. Knihovna pravidelně organizuje přednášky, tvořivé dílny, nabízí hraní společenských her a účastní se Noci s Andersenem. Díky flexibilní otevírací době a možnosti donášky knih přímo domů je fond dostupný pro všechny obyvatele. Výjimečné nasazení paní Tilerové, její profesionální růst a schopnost vytvořit přátelské zázemí pro čtenáře jsou důležitými faktory, které z loužnické knihovny učinily kulturní a společenské centrum obce.
Nejlepší knihovnou okresu Liberec se stala Místní knihovna ve Svijanech. Knihovna ve Svijanech je moderním komunitním centrem, které nabízí bohatý program kulturních, vzdělávacích a společenských aktivit. Knihovna podporuje čtenářství a vzdělávání prostřednictvím akcí jako Noc s Andersenem, Noc literatury, Bookstart či výtvarného kroužku Šikulové, který získal uznání za environmentální výchovu. Díky investicím do rekonstrukce a vybavení včetně 3D tiskárny a digitálních kurzů zůstává knihovna inovativní institucí. Aktivní knihovnice Šárka Kalferstová, oceněná jako Knihovnice Libereckého kraje, přispívá k rozvoji čtenářství i komunitního života. Významná je i podpora obce ve všech činnostech knihovny. Svijanská knihovna je příkladem moderní instituce, která se přizpůsobuje potřebám komunity a zajišťuje kvalitní služby všem generacím.
V okrese Semily získala ocenění Obecní knihovna v Tatobitech, a to díky své mimořádné proměně pod vedením paní Radany Mlejnkové. Nová knihovnice navýšila počet čtenářů více než trojnásobně, zavedla moderní technologie včetně automatizovaného knihovního systému Tritius a zpřístupnila on-line katalog. Knihovna prošla rozsáhlou rekonstrukcí a aktualizací fondu, čímž výrazně zkvalitnila své služby. Knihovna se stala komunitním centrem obce, pořádá besedy, dílny pro děti a další akce, které podporují čtenářství. Paní Mlejnková se také zaměřila na individuální přístup, včetně operativní komunikace přes WhatsApp či pohostinné atmosféry během otevírací doby. Díky těmto krokům se knihovna stala nejen moderním, ale i přívětivým místem pro všechny generace.
Příznačné je, že se ve všech případech jedná o malé obecní knihovny. Velké ocenění si zaslouží zejména pracovníci těchto knihoven, kteří funkci knihovníka či knihovnice vykonávají pouze jako doplněk ke svému běžnému povolání,“ dodává ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci. Dana Petrýdesová.
Tisková zpráva byla vydána regionálním výborem SKIP Libereckého kraje ve spolupráci s Libereckým krajem a Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, kráceno.