Pohraničí čekají velmi silné bouřky, na severu intenzivně prší a na Lužické Nise hrozí povodně

17. 07. 2021 | 12:44

Bouřky, které dnes a v noci na neděli zasáhnou Česko, mohou být silnější, než meteorologové původně předpokládali. Velmi silné bouřky hrozí hlavně v pohraničních okresech, kde může v přívalových deštích spadnout až 60 litrů vody na metr čtvereční. Na horním toku Lužické Nisy proto hrozí dosažení nejvyššího povodňového stupně, informuje portál ČTK www.ceskenoviny.cz.

V Liberci zasahuje několik jednotek u ucpaných kanálů, které nejsou schopné pojmout množství srážek. Výhled předpovědi počasí není pro nadcházející hodiny přívětivý. Situaci sledujeme, uvedl ve 14.30 hodin twitterový účet HZS LK.

Méně výrazný vzestup hladin lze podle ČTK očekávat ve většině Česka, a to až do nedělního poledne. Vyplývá to z dnes aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt," uvádějí meteorologové. Nebezpečí podle nich budou představovat i kroupy a blesky se silným větrem, který může lámat větve a vyvracet stromy. Lze proto očekávat problémy v dopravě a energetice.

Bouřky s o něco nižší intenzitou do nedělního rána hrozí i ve zbytku České republiky. V přívalových deštích může místy spadnout kolem 40 litrů vody na metr čtvereční. Nárazový vítr může lámat větve a škody mohou napáchat i blesky a kroupy.

Důsledkem bouřek bude vzestup hladin potoků a řek. Povodí Lužické Nisy a Smědé jsou z předchozích bouřek už nyní nasycena a na případné srážky budou reagovat velmi intenzivně, varují meteorologové. Na horním toku Lužické Nisy nevylučují dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně.

www.cn.cz, lo

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace