Poprvé od začátku epidemie koronaviru přibylo v kraji přes 800 nákaz za den
V Libereckém kraji poprvé od loňského začátku epidemie koronaviru přibylo za 24 hodin přes 800 nových laboratorně potvrzených případů, dosavadním maximem bylo 783 případů z úterý. Ve středu jich bylo 802. To je skoro o čtvrtinu více než před týdnem, kdy za středu přibylo 648 nových potvrzených nákaz. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
V tomto týdnu denně přibývá v kraji více než 700 případů, situace se zhoršuje ve všech okresech. Ve dvou je nyní dokonce už horší než na Trutnovsku v sousedním hradeckém kraji. Pro tento okres přitom platí přísnější restrikce, až na výjimky nemohou místní Trutnovsko opustit a obyvatelé z jiných regionů tam nemohou vstoupit. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 762 případů. Na Semilsku, které s ním sousedí, je sedmidenní nárůst 892 nákaz na 100.000 obyvatel. Horší než Trutnovsko je aktuálně z Libereckého kraje i Jablonecko s 811 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů. V Libereckém kraji nejméně nakažených za posledních sedm dnů přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel na Českolipsku, a to 670.
Hospitalizovaných s covidem bylo dnes ráno ve čtyřech páteřních nemocnicích v Libereckém kraji 369, o 24 více než ve středu. Intenzivní péči potřebuje 75 pacientů, ve středu jich bylo 68. Pro nejvážnější případy mají nemocnice volných devět lůžek. Je to ale jen díky tomu, že za poslední týden jejich počet pro covidové pacienty na odděleních ARO a JIP navýšily o 16. Bez tohoto zvýšení kapacity by pro sedm pacientů ve vážném stavu intenzivní lůžko nyní v kraji nebylo. V kraji v souvislosti s koronavirem zemřelo od začátku epidemie 794 lidí, z toho 16 v tomto týdnu.
Ode dneška Češi starší 15 let musí na frekventovaných místech nosit respirátor. Povinný je v obchodech či v prostředcích hromadné dopravy nebo na letištích. Lidé je musí nosit také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče či v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti.
Ve středu dostalo vakcínu proti koronaviru 772 lidí. Od úterý liberecká nemocnice kromě seniorů starších 80 let začala očkovat i učitele, přestože podle manuálu ministerstva školství by se učitelé měli začít registrovat do centrálního systému až od soboty. "Rozhodli jsme se nečekat," uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Nemocnice se domlouvá se školami v kraji napřímo, očkování se provádí mimo centrální registrační systém.
čtk