Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Případů covidu přibylo v kraji o 44 víc než před týdnem, PES je druhý den za sebou na 71 bodech

05. 12. 2020 | 8:32

AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji druhý den po sobě přibylo v mezitýdenním srovnání nově zjištěných případů covidu-19. Za pátek mělo pozitivní test v kraji 261 lidí, o 44 více než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo v kraji druhý den za sebou na 71 bodech, což značí čtvrtý z pěti stupňů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ).

covid TvLKtestovaniucetlu3
Ilustrační foto: Artur Irma

Krajský hygienik Vladimír Valenta už v pátek uvedl, že signály pro další vývoj nejsou dobré a lidé by měli být stále opatrní. "Máme příznaky toho, že nárůst bude zřejmě v souvislosti s rozvolněním pokračovat. Tomu musíme přizpůsobit naše chování," řekl.

Pro kraj stejně pro celou republiku platí opatření pro třetí stupeň. Za celou zem rizikové skóre zůstává nadále na 57 bodech, i když ranní údaje na webu MZ původně udávaly zhoršení na 59 bodů. Chyba podle ministerstva nastala kvůli neúplnosti exportu dat ze zdrojové databáze.

Ode dneška jsou možné návštěvy v domovech seniorů. V kraji to ale umožní jen některé, například v Liberci-Františkově. Jiné domovy seniorů návštěvníky pustí za jejich blízkými nejdřív od pondělí, například turnovský nebo českodubský. Podmínkou je nošení respirátorů a negativní test na covid-19, nebo musí návštěvníci doložit, že v posledních 90 dnech nákazu prodělali.

Nejnižší skóre ve 100bodovém systému PES má v kraji Českolipsko, kde kleslo za posledních 24 hodin z 64 na 57 bodů. Ve zbylých třech okresech kraje naopak stouplo. Na Liberecku z 63 na 66 bodů, na Jablonecku ze 73 na 78 a na Semilsku dokonce ze 79 na 81 bodů. V počtu nových případů za uplynulých sedm dní je v přepočtu na 100.000 obyvatel v kraji nejlepší situace na Českolipsku s 242 případy a nejhorší na Semilsku s 289 případy.

Pozitivní test na koronavirus mělo od začátku března 23.959 lidí z Libereckého kraje, přes pět procent obyvatel kraje. Přes 88 procent nakažených od začátku epidemie se uzdravilo, více než 21.000 lidí. Naopak v souvislosti s koronavirem zemřelo 291 lidí, z toho 16 v tomto týdnu. Takzvaně aktivních případů, což jsou nejen nemocní, ale i pozitivně testovaní bez příznaků, je v kraji podle údajů MZ aktuálně 2550.

čtk