Přišlo jaro a roztoužené žáby opět míří k rybníkům. Dobrovolníci jim pomáhají přežít

13. 04. 2021 | 8:09

V boj o holý život se může u žab a dalších obojživelníků proměnit cesta za rozmnožováním. Po zimě se totiž probouzejí a přesouvají se k potokům, řekám a rybníkům. Jejich pouť často vede přes rušné silnice, kde nezřídka hynou pod koly automobilů.

ŽábyFoto Kamil Šrubař
Foto Kamil Šrubař

Aby se tomu zabránilo a už tak ubývající počty obojživelníků neklesaly ještě více, pomáhají jim v bezpečném překonání cesty k vodě dobrovolníci. Ti jejich přenášení zachránili už tisíce žabích životů. Podél kritických úseků budují dočasné bariéry, které roztoužené obojživelníky svedou do propustků, případně do nádob, odkud je pak dobrovolníci vybírají.

„Liberecký kraj letos zajistil pět kritických úseků dočasnými zábranami s nádobami, z nichž se žáby a čolci i několikrát denně přes silnice přenášejí. Nejčastějšími migranty jsou ropuchy obecné a skokani, dále čolci: obecný, horský a velký,“ sdělil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Foto: Michal Šulc

Jde o silnici pod sjezdovkou Obří sud Javorník, silnici v Chrastné u města Osečná, frekventovanou cestu u úpatí kopce Tlustce u mezi Postřelnou a Brništěm a komunikace v Novinách pod Ralskem a Dolní Suché u Hrádku nad Nisou.

Na zajištění silnic přispívá kromě kraje také Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Někde pomáhají též členové základních organizací Českého svazu ochránců přírody. „Mnohdy žáby přenáší spontánně sami lidé, kterým není osud obojživelníků lhostejný, jako například rodina z Přebytku u Nového Města pod Smrkem, jíž jsme udělili výjimku pro manipulaci s těmito chráněnými druhy,” uvedl Radomír Studený, odborný zaměstnanec odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.    

Některé úseky však letos zůstanou nezajištěné. Bariéry u silnice v Liberci v Kunraticích obsluhovali dříve pracovníci Archy, centra pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec. “Letos s prováděním transferu nepočítáme, vzhledem k situaci musíme redukovat některé činnosti. Kdyby někdo z nás musel do karantény, tak bychom měli velký problém udržet v chodu samotný provoz stanice” objasnila vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.

Při přenášení obojživelníků vede obsluha bariér záznamy o druzích přenesených zvířat a jejich množství. „Již po několik let sledujeme dramatické snižování počtu. V Minkovicích u Liberce, dobrovolníci v letech 2016 přenesli 2700 zvířat. V roce 2018 pouze 550 a o rok později jen 120 žab,“ doplnil Václav Židek.

O žábách a čolcích se v posledním desetiletí hovoří jako o nejvíce ohrožené skupině živočichů v Česku. Citlivě totiž reagují na přicházející změnu klimatu, intenzivní zemědělství či úbytek hmyzu, který pro ně představuje potravu.

LK/Jan Mikulička

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace