Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rafaj potvrdil sedmimilionovou pokutu za nevyhlášení veřejné soutěže. Liberecký kraj se bude bránit správní žalobou

11. 11. 2020 | 14:00

AKTUALIZOVÁNO: Nekonečný příběh o krajské veřejné dopravě pokračuje: Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů korun pro Liberecký kraj. Důvodem bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. O věci informoval portál ČTK www.ceskenoviny.cz.

CLbusbusline.cz
archivní foto

Liberecký kraj kvůli tomu podá správní žalobu, výši sankce považuje za nepřiměřenou. Jinou možnost než zakázku zadat přímo neměl. V reakci na rozhodnutí to ČTK řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Rozhodnutí je ale pravomocné a kraj musí pokutu do dvou měsíců zaplatit. Úřad pokutu uložil letos na jaře, kraj proti rozhodnutí podal rozklad. V něm argumentoval tím, že smlouvu uzavřel bez soutěže v mimořádné situaci, protože jinak hrozilo, že na Českolipsku přestane fungovat veřejná doprava. Minulá smlouva na provozování veřejné dopravy v polovině prosince končila.

"Nelze označovat za mimořádnou takovou situaci, kdy zadavatel ví, kdy skončí smlouva uzavřená se stávajícím dopravcem, avšak nečiní žádné kroky k řádnému výběru nového dodavatele. Vzhledem k závažnosti přestupku, kdy Liberecký kraj zcela vyloučil soutěž o poskytování předmětných služeb, uložil Úřad pokutu ve výši cca 50 procent maximální možné sazby," řekl ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda.

Podle Půty je pokuta nepřiměřená s ohledem na aktuální koronavirovou krizi ale i ve srovnání se sankcemi, které v minulosti úřad udělil. "Podle výroční zprávy udělil úřad za celý rok 2018 za veřejné zakázky pokuty v celkové výši necelých 7,765 milionu korun," upozornil Půta. Kraj navíc podle něj neměl mnoho možností jak veřejnou dopravu v regionu zajistit. "Ano, mohli jsme vypsat veřejnou zakázku a smlouvu uzavřít s předem jasným uchazečem, podobně jako jsme to po nátlaku antimonopolního úřadu museli předloni udělat na Semilsku," dodal Půta.

Liberecký kraj v rozkladu napadl nesprávnou aplikaci zákona i výši stanovené pokuty, předseda ÚOHS ale obě námitky zamítl a rozhodnutí potvrdil. Proti rozhodnutí úřadu se může Liberecký kraj bránit správní žalobou u Krajského soudu v Brně, ta ale nemá odkladný účinek vůči povinnosti zaplatit pokutu.

Veřejnou dopravu na Českolipsku dlouhodobě zajišťuje ČSAD Česká Lípa. Dopravce patří k největším v Libereckém kraji, ročně přepraví 2,9 milionu cestujících. Liberecký kraj se s firmou dohodl na ceně 38,36 koruny na kilometr, což je ve srovnání s dalšími dvěma dopravci BusLine LK na Semilsku a Jablonecku a ČSAD Liberec na Liberecku nejlevnější. Smlouva s ČSAD Česká Lípa je na dva roky. Liberecký kraj zároveň jednal o odkupu akcií firmy, chtěl ji začlenit do vnitřního dopravce. Od záměru ale upustil, nabídnuté podmínky nebyly podle Půty akceptovatelné.

www.cz.cz

Liberecký kraj odmítá nepřiměřeně vysokou pokutu od antimonopolního úřadu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl rozklad, který podal Liberecký kraj na rozhodnutí, které úřad učinil v srpnu tohoto roku. ÚOHS vyměřil kraji pokutu 7.000.000 korun, která je svou výší nepřiměřená a bezprecedentní. Liberecký kraj rozhodnutí úřadu odmítá. Případ se týká snahy Libereckého kraje dočasně zajistit autobusovou dopravu na Českolipsku. Rozhodnutí je pravomocné a kraj má dva měsíce na zaplacení pokuty a soudních výdajů.

„Obdržel jsem dnes informaci, že předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Petr Rafaj, zamítl odvolání, rozklad, Libereckého kraje. Jedná se o stanovisko, se kterým nesouhlasíme. Pokuta je nezvykle vysoká. Obvykle se finanční částka pohybuje v řádech desítek tisíců korun, nikoli milionů, jak je tomu v našem případě. Využijeme všechny dostupné prostředky pro hájení zájmů Libereckého kraje a budeme krajské radě doporučovat dále se bránit prostřednictvím správní žaloby. Budeme také žádat o odklad zaplacení vymezené částky,,“ řekl statutární náměstek pro dopravu Jan Sviták.

Z výročních zpráv ÚOHS za rok 2018 vyplývá, že za celý rok za veřejné zakázky bylo uloženo v prvním stupni 89 pokut v celkové výši 7.764.500 Kč (tj. v průměru necelých 90.000 Kč). V roce 2019 byly v souhrnu uložené pokuty částečně vyšší, přesto však celková výše pokut v prvním stupni činila 11.166.000 Kč v 91 rozhodovaných případech (tj. v průměru cca 122.000 Kč).

„Pan předseda Rafaj ve funkci končí na základě dlouhodobého tlaku neziskových organizací, několika krajů České republiky i žádosti premiéra a vicepremiéra České republiky. I přesto nevyužil možnost a nenechal rozhodnutí na novém předsedovi. Myslíme si, že rozhodnutí je v zájmu jisté dopravní společnosti, se kterou má předseda Petr Rafaj podle veřejně dostupných informací nadstandardní vztahy,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Celá věc je součástí snahy o ovládnutí 300 milionů, které Liberecký kraj vydává na autobusovou dopravu.“

Liberecký kraj uzavřel v polovině prosince minulého roku napřímo smlouvu se společností ČSAD Česká Lípa. Smlouva se týkala dopravní obslužnosti v regionu Českolipska a byla na přechodnou dobu dvou let. Mezitím se chtěl kraj připravit na vypsání soutěže, do které by se mohlo přihlásit více firem, nebo chtěl kraj vytvořit vnitřního dopravce, kterým by daný region obsluhoval. Rozhodnutí ÚOHS označovalo krajem uzavřenou smlouvu se společností ČSAD Česká Lípa a.s. na dočasné zajištění dopravní obslužnosti v oblasti Západ (Českolipsko) za přestupek a uložil kraji sedmimilionovou pokutu. Liberecký kraj podal v září tohoto roku rozklad proti srpnovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní předseda úřadu Petr Rafaj rozklad zamítl a potvrdil rozhodnutí ÚOHS ze srpna.

LK/Andrea Fulková