Rychlotesty k ukončení preventivní karantény praktičtí lékaři v Libereckém kraji zatím neobdrželi
AKTUALIZOVÁNO: Praktičtí lékaři v Libereckém kraji neobdrželi žádné rychlotesty k ukončení preventivní karantény u lidí, kteří byli v kontaktu s někým z nakažených koronavirem. Kdo si je nezajistil sám, tak je nemá. ČTK to dnes řekla krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů (SLK) Irena Moravíková. Lidi k provedení testu mohou podle ní posílat do odběrových center, v každém okresu je jedno. Liberecká okresní předsedkyně SLK Zuzana Kofferová je ráda, že rychlotesty nemají. Podle ní ordinace k odběrům uzpůsobené nejsou.
Podle náměstka libereckého hejtmana Přemysla Sobotky (ODS) se kraj s hygienickou stanicí dohodly na tom, že se kontrolní rychlotesty budou dělat na odběrových místech, která jsou u páteřních nemocnic. "Pokud by praktik chtěl dělat odběry, tak musí být vybaven overalem, rukavicemi a všemi možnými ochrannými prostředky, a my jich nemáme tolik, abychom vybavili všechny praktiky," řekl po jednání krizového štábu na dotaz ČTK Sobotka. Pokud by nějaký praktický lékař chtěl testovat a sehnal by si ochranné pomůcky, kraj mu podle něj rychlotesty dodá.
Mezi lékaři o to ale zájem není. "Většina lékařů ty odběry dělat nechce, protože by nám lidé potenciálně infekční chodili do ordinace, kde kontaminují prostředí, na to nejsme uzpůsobení," uvedla Kofferová, jež ordinuje v Liberci. Upozornila na to, že řada ordinací je bez zdravotní sestry. "Protože sestřička má například nekonečnou ošetřovačku na děti a v jednom člověku se to prakticky udělat nedá. Protože máte mít speciální úbor, ze kterého vám musí někdo pomoci," dodala Kofferová.
Nařízenou preventivní karanténu mohou praktičtí lékaři ukončovat ode dneška. Týká se lidí, kteří sice byli v kontaktu s nakaženým, měli ale negativní test a příznaky se u nich neprojevily. Po čtrnácti dnech tak u nich mohou lékaři udělat rychlotest. "V kraji jsme do dneška neobdrželi žádné rychlotesty. Nedostala jsem ani jeden a moji kolegové, co mám informaci, tak také nikdo. Pokud si někdo nezakoupil za vlastní peníze, tak nemá," uvedla krajská předsedkyně SLK Moravíková. Co se týče ochranných pomůcek, jsou na tom podle ní relativně dobře. Lékaři je dostali od ministerstva vnitra, Libereckého kraje a z liberecké univerzity. "Na to si stěžovat nemůžeme, je otázka, jak dlouho nám to ale vydrží," dodala Moravíková.
Odběrová místa jsou v kraji ve čtyřech nemocnicích, v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici. Liberecká nemocnice má dvě odběrová místa a jedno je určené speciálně pro pacienty, kterým končí karanténa. Je na rohu Bernardovy a Husovy ulice, proti hlavní vrátnici nemocnice. Vzorky zdravotníci odebírají pouze pacientům s žádankou od praktického lékaře.
čtk