S novým jízdním řádem spustí Liberecký kraj aplikaci IDOLKA, zatím zkušebně

08. 12. 2021 | 17:28

S novým jízdním řádem spustí Liberecký kraj v neděli 12. prosince i mobilní aplikaci pro cestování autobusy a vlaky integrované regionální dopravy IDOLKA. Aplikace se od července testuje v laboratorních podmínkách, v neděli začne testování v ostrém provozu. Cestující už ji mohou využít k placení jednotlivých a jednodenních síťových jízdenek. Na dotaz ČTK to řekl Otto Pospíšil, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Modernizaci odbavovacího systému ve veřejné dopravě připravuje Liberecký kraj už pět let, fungovat měl nový systém už v polovině roku 2019, Korid LK měl ale problémy se zajištěním dodavatele. Soutěž se protahovala, zkomplikovalo ji také rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal uzavřít smlouvu s vítězem a soutěž zrušil, protože podle něj byla kromě jiného v rozporu se zásadou transparentnosti.

"Podařilo se nám ten projekt rozhýbat a posunout, počítáme s tím, že v průběhu příštího roku bychom měli dosáhnout cílového stavu, který obsahuje mobilní aplikaci IDOLKA, zavedení e-shopu, rozšíření platebních karet ve veřejné dopravě a novou krajskou kartu OPUSCARD," řekl Pospíšil. Cestující by pak měli mít možnost ve větší míře platit v regionální dopravě bezhotovostně, kvůli předplatnému už nebudou muset na kontaktní místa, ale vše vyřeší on line.

V Libereckém kraji funguje od poloviny roku 2009 integrovaný systém veřejné dopravy IDOL. S integrovanou jízdenkou či krajskou kartou lze cestovat vlaky a autobusy veřejné dopravy a od září 2017 také rychlíky Českých drah na území kraje. Od neděle bude navíc možné s krajskou kartou cestovat i do středních Čech. Cestování s krajskou kartou je levnější, kraj tím motivuje cestující k bezhotovostním platbám, které zrychlují odbavení a v době koronavirové pandemie také snižují riziko přenesení nákazy na řidiče nebo průvodčí.

Nový systém umožní nákup jízdenky on-line, podobně jako je tomu u soukromých dopravců na dálkových trasách. Aplikace ale pomůže i s vyhledáním nejrychlejšího spojení a nabídne nejvhodnější jízdenku pro zvolenou trasu. IDOLKA zobrazí zastávky veřejné dopravy i kontaktní místa, upozorní na výluky i mimořádnosti v dopravě. Korid LK ji chce veřejnosti víc představit po dokončení ostrého testování na začátku příštího roku, už teď si ji ale lidé mohou zdarma stáhnout prostřednictvím internetových stránek idolka.cz.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace