Samotestování se provádí pouze na pracovišti, firma má povinnost nevpustit pracovníka bez negativního testu
Povinné testování v průmyslu přineslo nové povinnosti nejen zaměstnancům a zaměstnavatelům, ale i hygienikům. Ti, i bez povinného testování ve firmách, jedou už rok na doraz. Na otázky zaslané krajskému hygienikovi Vladimíru Valentovi odpověděla mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová:
Odhalilo povinné testování ve firmách v kraji nějaké významné ohnisko nákazy? Kolik testů z kolika testů provedených celkem bylo pozitivních?
Nárůst počtu případů koncem minulého týdne je dominantně daný právě testováním ve firmách, které i v našem kraji, jak jsme ověřili, dosahuje 1 až 1,5% pozitivity. Zasažení podniků je v úrovni jednotek až nízkých desítek případů napříč krajem. Paradoxně podnikem s největším počtem pozitivních zaměstnanců z našeho kraje v minulém týdnu, a sice 73, byla mladoboleslavská škodovka, tedy podnik mimo náš kraj.
Máme dostatečnou kapacitu PCR testování? Je zřejmé, že na každý záchyt pomocí antigenního testu navazuje následný PCR test...
Kapacita PCR testů je zatím dostatečná, denně se provádí kolem 2000 testů. Kapacita antigenních veřejných center se bude navyšovat, nicméně testování v podnicích musí být hlavní měrou zajištěno vlastními testovacími či samotestovacími kapacitami, protože se jedná řádově o desítky až stovky tisíc testů v rámci kraje.
Kolik pracovníků KHS toto testování ve firmách kontroluje?
Kontrola testování ve firmách je záležitostí všech zaměstnanců zapojených do trasování a řešení epidemie v kraji. V úvodním kroku kontrol bylo kontaktováno 50 firem, které mají více než 250 zaměstnanců. Úvodní zjištění, stejně jako nárůst případů, svědčí o kázni podniků a dodržování opatření.
Jak má nějaká minifirma vykázat, resp. dokázat, že se její zaměstnanci samotestovali doma? A komu?
Firma má za povinnost nevpustit na pracoviště pracovníka bez negativního testu, s tím je samozřejmě spojena i nutnost vést příslušnou evidenci. Samotestování je navíc nutné provádět a zajistit s výjimkou odloučených pracovišť pouze na pracovišti.
Zvládají hygienici při tak vysokém počtu vůbec trasovat kontakty nakažených?
Do 24 hodin stále vytrasujeme více než 80% případů, ale je jen díky jednak nesmírnému nasazení a sebeobětování pracovníků KHS, dále díky pomocí hasičů, policie, dobrovolníků, ale i třeba zaměstnanců finančního úřadu. Denně v pracovním týdnu trasuje 30 až 40 pracovníků, o víkendech 20 až 30. Bohužel tento objem práce je zajištěn i díky omezení některých dalších činností orgánu ochrany veřejného zdraví.
uba
Ve firmách je podíl pozitivních záchytů koronaviru 0,77 %
Velké i střední firmy podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) stihly v termínech, které určila vláda, otestovat všechny své zaměstnance. Podíl pozitivních záchytů koronaviru činil 0,77 procenta, méně pozitivních bylo v podnicích nad 250 pracovníků. Testování 45 procent firem uskutečnilo u závodních lékařů, 47 procent použilo samotestovací sady. Za jeden antigenní test k samotestování zaplatilo 60 procent společností 101 až 150 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Svazu průmyslu ČR, který představil jeho viceprezident Jan Rafaj.
V podnicích nad 250 zaměstnanců testy odhalily nákazu u 0,75 procenta lidí, ve firmách od 50 do 250 pracovníků byl podíl pozitivních záchytů 1,24 procenta. Podle Rafaje je to dáno tím, že velké společnosti začaly s testování mnohem dříve, než to vláda nařídila. Dalším faktorem je podle něj to, že velké podniky mají propracovanější systémy dodržování hygienických pravidel, uvedl.
Co se týká testovacích metod, 53 procent firem kombinuje testování přes zdravotnický personál a samotesty. Externí pracovníky, kteří docházejí do podniku, testuje 56 procent společností, 29 procent po nich požaduje negativní test před vstupem do areálu.
O povinném testování bude SP ČR dál jednat, chce usilovat o to, aby zdravotní pojišťovny přispívaly na testy větší částkou. Nyní mají proplácet 60 korun za test z fondů prevence. Podle Rafaje se nepotvrdilo, že by vyšší dodávky samotestů snížily cenu pod 60 korun. Předpokládané snížení ceny testů avizoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Průzkum SP ČR se uskutečnil 11. a 12. března mezi 152 podniky. V 52 procentech případů šlo o firmy s více než 250 pracovníky, 37 procent tvořily podniky do 250 lidí a 11 procent do 50 zaměstnanců. Firmy otestovaly 114.200 zaměstnanců, pozitivních z nich bylo 882 lidí.
Velké firmy musely první kolo povinného testování dokončit do pátku, podniky do 250 zaměstnanců měly termín do pondělí. Úřady a další veřejné instituce s 50 a více zaměstnanci musejí všechny pracovníky otestovat do středy. Nadále je testování závazné jednou za sedm dní. Havlíček v neděli řekl, že vládě navrhne, aby se zaměstnanci museli testovat dvakrát týdně.
Vláda nařídila povinné testování i pro firmy od 10 do 49 pracovníků
Povinné testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců, první kolo testování musejí dokončit do 26. března. Schválila to v pondělí vláda. Testování v malých podnicích se týká 650.000 pracovníků. O zvýšení frekvence testování na dvakrát týdně vláda zatím nerozhodla, bude o tom ještě jednat s profesními organizacemi. Hodlá ale zavést povinnost pro úřady do 50 zaměstnanců, vláda o tom bude jednat na příštím jednání ve čtvrtek.
Asociace malých a středních podniků testování v menších firmách považuje za logické. Požaduje ale, aby testování dvakrát týdně bylo spuštěno až po Velikonocích, které provázejí dva zkrácené týdny. "Testování dvakrát týdně bude působit problémy zejména ve směnných provozech, případně ve firmách, kde je provoz omezen třeba na tři dny v týdnu. Největší potíže s testováním jednou týdně už teď mají stavební firmy, kde se rozbíhá sezona a mají pracovníky na různých místech," řekla ČTK ředitelka asociace Eva Svobodová. Asociace zastřešuje malé a střední podniky, živnostníky a dále spolky, cechy a sdružení zastupující konkrétní profesní zájmy malých podnikatelů.
Občanské sdružení Unie malých a středních podniků, které má zhruba tisíc členů z řad firem i OSVČ, míní, že opět přichází nepromyšlené nařízení v době, kdy je na trhu nedostatek testů za přijatelnou cenu. "Nerozumíme, proč ministr průmyslu požaduje navýšení počtu firem k testování a zároveň zvažuje i dvakrát týdně testovat, když sám několikrát spolu s odborníky uznal, že metoda testování antigenními testy je o dost méně průkazná než testování PCR testy," uvedla tajemnice unie Radomíra Harantová. Pro podnikatele to podle ní znamená jen další byrokracii, která je bude stát další čas a peníze.
čtk