Škody po bouři Sabine budou nižší než jaké způsobily vichřice Eberhard či orkány Herwart a Kyrill

12. 02. 2020 | 16:10

AKTUALIZOVÁNO: Škody po bouři Sabine budou v Libereckém kraji nejspíš nižší, než jaké způsobily v minulosti vichřice Eberhard či orkány Herwart a Kyrill. Jednotlivé pojišťovny mají zatím hlášené škody v jednotkách milionů korun, menší jsou i v lesích nebo na krajských silnicích, vyplývá z ankety ČTK. Největší škody, za 320 milionů, napáchal v kraji v tomto tisíciletí orkán Kyrill v lednu 2007.

hasiči sabine 1
Foto: HZS LK

Silný vítr zasáhl Česko v neděli večer. Nejsilnější poryv v Libereckém kraji zaznamenali meteorologové v Hejnicích na Liberecku, přes 95 kilometrů v hodině. Hasiči v kraji vyjížděli od nedělního večera do dneška ke 438 událostem spojeným s popadanými stromy. "Měli jsme na 1500 tísňových volání. Většinou jsme odstraňovali popadané stromy z komunikací. Byly tam ale i ulítlé střechy a stromy, co se opřely o dům," uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Největší problémy nadělala druhá vlna vichřice, která zasáhla kraj v pondělí po poledni. Popadané stromy blokovaly silnice, zkomplikovaly i dopravu na železnici. Energetici dokonce museli vyhlásit od pondělních 13:00 do úterních 15:00 kalamitní stav, bez dodávek elektřiny zůstalo 38.000 odběratelů. Dnes je již situace v normálu. V souvislosti s bouří utrpěly zranění dvě ženy. V Doksech na Českolipsku na ženu spadl strom, další se zranila při havárii svého vozu v České Lípě. V České Lípě museli kvůli taškám padajícím ze střechy uzavřít i jeden vstup do radnice. "Od úterního odpoledne je to opraveno," uvedla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. V České Lípě ale nadále nedoporučují kvůli popadaným stromům vstup do městských lesů, na naučné stezky a singlterkovou trať. Brožová odhaduje, že to potrvá asi 14 dnů. Vstup do lesů preventivně nedoporučují ani v Jilemnici na Semilsku, Liberci nebo Semilech.

Pád stromu v Jevišovicích, foto: HZS LK Ve státních lesích nejsou škody nijak výrazné. Lesy ČR v porostech, které spravují v Libereckém kraji, mají podle odhadu poničeno asi 14.000 metrů krychlových dřeva. "Není to vysoké číslo. Dá se říci, že každou zimu nějaký takový objem stromů spadne, když přijdou nějaké poryvy, takže to není nic extrémního," uvedl krajský ředitel v Liberci Ludvík Řičář. V jednotkách tisíců metrů jsou škody i v Ralsku na území, které patří Vojenským lesům a statkům. Jeden metr krychlový dřeva bývá pro zjednodušení počítán jako jeden strom. Foto: HZS LK Menší škody než při vichřicích a orkánech v minulých letech jsou také na krajských silnicích druhých a třetích tříd. "Kromě škod na zeleni, to znamená na popadaných stromech, se objevila škoda pod Kryštofovým Údolím, kde ze svahu spadly stromy, které zničily zábradlí a svodidla na zdi podél potoka," řekl ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. Jednotlivá cestmistrovství budou podle něj škody sumarizovat, ale vzhledem k tomu, že nejsou zprávy o něčem významném, odhaduje, že škody budou v řádech desítek, maximálně stovek tisíc korun.Pád stromu Raspenava, foto: HZS LK

Meteorologové další silný vítr v Libereckém kraji očekávají v pátek. "Zatím to ale nevypadá na výstrahu. Vítr pak bude zesilovat znovu z neděle na pondělí, kdy může mít 20 až 25 metrů za sekundu (72 až 90 km/hod)," uvedl meteorolog Radek Tomšů.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace