Testy odhalily v pátek dalších 282 nakažených covidem-19, ohniska jsou hlavně v domovech seniorů a v mateřských školách

21. 11. 2020 | 13:09

Testy odhalily v pátek v Libereckém kraji podle ministerstva zdravotnictví dalších 282 případů nákazy covidem-19. Ohniska jsou hlavně v domovech seniorů a pobytových zařízeních sociálních služeb a také v mateřských školách. Kvůli nákaze u jednoho z dětí se musela v pátek z nařízení hygieniků zavřít třeba mateřská škola v Žandově na Českolipsku. Dnes tam vyrazil odběrový tým, aby od všech dětí odebral vzorky pro testování. Pokud budou učitelky i děti zdravé, může školka v úterý zase otevřít. ČTK to dnes řekla zástupkyně ředitele Markéta Neumanová.

korona testování Sanita
Ilustrační foto

Nákazu do školky přineslo dítě, které bylo bez jakýchkoliv příznaků. "Kdyby se to neprojevilo v rodině, asi by se na to vůbec nepřišlo," doplnila Neumanová. Otestovat se proto muselo 52 dětí. V osmi případech rodiče odběr odmítli. "Sestřičky dělaly odběry z nosu, a ne z pusy, rodiče to vyděsilo. Tyto děti se proto berou jako pozitivní a musí být až do 29. listopadu v karanténě," řekla. Školka je od pátku zavřená, před jejím otevřením je třeba provést kompletní dezinfekci. Mateřská škola v Žandově je součástí základní školy, ta je ale oddělená, testováním tak prošly mimo učitelek mateřské školy jenom školník a kuchařky.

Děti zvládly dnešní odběry velmi dobře, i když pár slziček ukáplo. "Když jsem viděla, že jim berou stěry z nosu, a ne z pusy, dost mě to vylekalo, připravovala jsem syna na odběr z pusy. Překvapil mě, byl statečný a zvládl to v pohodě," řekla ČTK Petra Štická, maminka čtyřletého Ondřeje. Přiznala, že už preventivně v pátek zůstala doma. "Dcera chodí do první třídy, tak jsem se dohodla s učitelkou a pro jistotu jsem ji také nechala doma, počkáme na výsledek testu, pak uvidíme," dodala.

Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, je teď v Libereckém kraji 4395 takzvaně aktivních případů koronaviru, což jsou nejen nemocní, ale i pozitivně testovaní bez příznaků. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty je nákazou v kraji zasaženo více než 70 mateřských škol, zhruba desítku jich museli uzavřít. Od začátku pandemie prokázaly testy v Libereckém kraji covid u 21.387 lidí, 231 jich komplikacím spojeným s nákazou podlehlo.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace