U Andělské Hory by kraj chtěl vybudovat raději suchý poldr než přehradu, je k přírodě šetrnější
V rámci protipovodňových opatření na Lužické Nise by Liberecký kraj u Andělské Hory raději suchý poldr než vodní nádrž, kterou prosazuje město Liberec. Realizace poldru, který by měl v případě záplav vodu zadržet, bude rychlejší a navíc je k přírodě šetrnější. Vybudovat by ho bylo možné do sedmi až deseti let, příprava výstavby přehrady s vodou by trvala zhruba 20 let, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu).
Lužická Nisa je od Jablonce nad Nisou ke státní hranici s Německem tokem s významným povodňovým rizikem. Na přípravě protipovodňových opatření se dohodl Liberecký kraj s Povodím Labe a šesti obcemi a městy včetně Liberce. Nejzásadnějším opatřením je právě suchá nádrž u Andělské Hory, která se významně dotkne liberecké části Machnín. V největší uvažované variantě by mohla podle plánů povodí zadržet až tři miliony metrů krychlových vody a zaplavit území 67 hektarů. Náklady na stavbu se odhadují na 1,5 miliardy korun.
Podle Klápště je z pohledu ochrany přírody varianta suché nádrže k přírodě šetrnější a možná by na rozdíl od vybudovaní přehrady ani nevyžadovala posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). "U suchého poldru může být vliv paradoxně i pozitivní na chráněné území, protože částí té přírodní rezervace jsou i fragmenty lužního lesa, které vyžadují občasnou zátopu," dodal k dopadům na životní prostředí hejtmanův náměstek.
Liberec by ale raději nádrž s vodou, která by sloužila nejen k zadržení velké vody, ale také rekreaci. Měla by být větší než jablonecká přehrada. "Aby obyvatelé Liberce nemuseli jezdit za koupáním do Jablonce nebo Hrádku nad Nisou," řekl již dříve ČTK primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Při diskusi v orgánech města podle něj dospěli k závěru, že suchý poldr by měl velký dopad na obyvatele Machnína, a začali zvažovat i jiné možnosti, třeba několik menších opatření včetně vodní nádrže, která by lokalitu zatraktivnila.
Liberecký kraj zadal ve spolupráci s městem loni na podzim zpracování studie, která retenční kapacity v povodí Lužické Nisy nad profilem Andělská Hora prozkoumá a posoudí, zda není možné vybudovat nad plánovanou suchou nádrží další menší a přírodě blízká protipovodňová opatření, aby se dopady do území snížily. "Město se bude podílet polovinou nákladů," řekl Klápště, smlouvu podle něj v úterý schválili krajští radní. Celkově přijde studie na 545.000 korun.
Oblast Lužické Nisy byla jednou z těch, kde v roce 2010 napáchaly bleskové povodně největší škody. Velká voda si tehdy v kraji vyžádala pět lidských životů, 130 lidí se zranilo a 2000 jich voda vyhnala z domovů. Vrtulníky policie, armády a záchranné služby tehdy ze zaplavených domů zachraňovaly 160 lidí. Povodeň zasáhla polovinu kraje a zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Povodně postihly oblast i v dalších letech, už ale nebyly tak silné.
čtk