Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Bozkovských jeskyních startuje v pondělí nová sezona. Zkušebně i s eVstupenkami

23. 05. 2020 | 14:02

Po nucené více než dvouměsíční pauze otevře od 25. května pro veřejnost 14 zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR (SJ ČR) dle svých otevíracích hodin. Návštěvníci budou moci na prohlídku pouze s ochranou dýchacích cest rouškou, u vstupu v pokladnách bude připravena dezinfekce rukou. Vzhledem k nutnosti dodržet rozestupy 2 metry (kromě rodin) a užším prostorům v některých jeskyních bude v řadě z nich počet lidí v prohlídce omezen.

jeskyně stalagtit
Ilustrační foto

Novinkou letošní sezony, pro začátek nejprve ve zkušebním provozu, bude možnost koupit si na oficiálním webu www.caves.cz elektronickou vstupenku. „Návštěvníkům tak chceme nabídnout možnost dalšího způsobu nákupu vstupenek, aby už k jeskyni jeli s tím, že mají prohlídku garantovanou,“ říká ředitel SJ ČR Lubomír Přibyl.

V úvodním zkušebním provozu vypíší jednotlivé jeskyně na internetu obvykle dva či tři časy prohlídek prodávaných pomocí eVstupenky. Například v pěti jeskyních Moravského krasu je to v 10:00, 12:00 a 14:00. Ostatní prohlídky během dne budou nadále prodávány klasicky v pokladně, operativně dle zájmu příchozích a možností průvodců. Prohlídky ve všech jeskyních ČR jsou organizovány pouze s průvodcem.

Kupující eVstupenek upozorňuje SJ ČR na nutnost dorazit k jeskyni s dostatečným předstihem. Při nestihnutí času prohlídky eVstupenky bez náhrady propadají. Obdobný systém už nějaký čas funguje například na tuzemských státních hradech a zámcích. U dvou jeskyní (Javoříčských a Mladečských) je zatím před prázdninami eVstupenka na daný den bez garantovaného času prohlídky a návštěvník se ho dozví po příchodu u pokladny.

Dva a půl měsíce bez návštěvníků a příjmu ze vstupného mnohé jeskyně využily například k údržbě a čištění vnitřních prostor. SJ ČR se věnuje i modernizaci zázemí pro návštěvníky. V jesenické Jeskyni na Špičáku se srdcovými chodbami začala za provozu rekonstrukce prvorepublikové turistické chaty-pokladny a výstavba nového sociálního zařízení. Finišují i přípravy stavby nového návštěvnického střediska u Chýnovské jeskyně na Táborsku. To bude mít podobu historické bývalé výtopny lokomotiv z nedalekého kamenolomu v Pacově hoře. Dům přírody Českého krasu má vyrůst na kopci Zlatém koni u Koněpruských jeskyní.

Celkem loni do 14 jeskyní v Česku zavítalo přes 761 tisíc návštěvníků. Rekordmanem byly tradičně Punkevní jeskyně s oblíbenou vodní plavbou po ponorné řece Punkvě, které si prohlédlo 212 tisíc lidí. Na pomyslné stříbrné pozici byly Koněpruské jeskyně u Berouna s dochovanou penězokazeckou dílnou, kam přišlo loni takřka 88 tisíc návštěvníků. Do zejména mezi turisty cestujícími do Krkonoš oblíbených "bronzových" Bozkovských dolomitových jeskyní s největším podzemním jezerem Čech se loni přišlo podívat 68 tisíc lidí.

Návštěvnické trasy v jeskyních Moravského krasu Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a Výpustku doplnily moderní expozice Jeskyně a lidé, které jsou oblíbené i mezi učiteli hledajícími populárně-naučnou náplň výletu se svými svěřenci. Letos se chce SJ ČR zaměřit na další doplňkové vzdělávací programy pro školy v jeskyni Výpustek u Křtin nedaleko Brna, jejíž prohlídka je kronikou uplynulých 40 tisíc let pozpátku. Od moderně upravené vstupní budovy přes tajný armádní kryt vybudovaný za studené války, nacistickou podzemní továrnu na letecké motory, prvorepublikové výzkumy Karla Absolona, až po nejstarší pravěké osídlení.

O aktuálním dění nejen v podzemí SJ ČR informuje na webu www.caves.cz i sociálních sítích facebook.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr, své facebooky označené oficiálním logem mají i jednotlivé jeskyně.

TZ/Správa jeskyní České republiky