V domovech pro seniory je nyní 217 pozitivně testovaných klientů na koronavirus a dalších 200 je v karanténě
V domovech v Libereckém kraji přibývá seniorů nakažených koronavirem. V krajských zařízeních je nyní 217 pozitivně testovaných klientů a dalších 200 je v karanténě, chybí také zhruba pětina zaměstnanců. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to dnes na dotaz ČTK řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD). S péčí v sociálních zařízeních podle něj pomáhají dobrovolníci a nejméně do 10. listopadu i vojáci z liberecké chemické brigády.
Liberecký kraj je zřizovatelem 19 sociálních zařízení, ve kterých žije zhruba 1910 klientů. "Stabilizovala se situace v libereckém Františkově, Jabloneckých Pasekách nebo Rokytnici nad Jizerou," řekl Svoboda. Nově se podle něj ale nákaza objevila v domovech pro handicapované v Jestřebí na Českolipsku nebo v Raspenavě na Liberecku a přes víkend také v Sociálních službách v Semilech.
Právě domovy pro seniory a zařízení sociálních služeb patří v současné době podle krajského hygienika Vladimíra Valenty k největším ohniskům nákazy covidem-19 v Libereckém kraji. "Situace se stabilizovala, ale celkově není dobrá, stále dochází k přesunu do populace 65+, v současné době máme v kraji podíl této věkové kategorie na 14,3 procenta," řekl Valenta. Pacientů jejichž stav bude vyžadovat hospitalizaci tak podle něj ještě bude přibývat.
Nemocnicím teď chtějí ulevit i sociální zařízení, která v posledních týdnech nové klienty nepřijímala. "Máme přes 120 volných lůžek a přednostně budou obsazována pacienty z nemocnic, kteří tam jsou na sociálních lůžkách, nemusí tam být, ale domů nemohou," řekl Svoboda. Liberecký kraj také už před dvěma týdny doporučil svým zařízením a poskytovatelům sociálních služeb, ať pořídí zařízení na antigenní testy a testují klienty i zaměstnance.
"Čekáme na upřesnění vládního opatření, podle kterého by se měli testovat klienti, budeme podle něj postupovat. Klíčové je ale testování zaměstnanců, protože vzhledem k tomu, že už druhý měsíc jsou zakázány návštěvy v pobytových zařízeních, tak je logické, že nákaza se dovnitř může dostat jedině přes zaměstnance a jejich sociální kontakty. Takže budeme pokračovat v pravidelném testování zaměstnanců antigenními testy," dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
čtk