V Libereckém kraji přibude po neděli páté odběrové místo. Situace se má zlepšit i zavedením rezervačního systému

15. 09. 2020 | 16:23

V Libereckém kraji přibude po neděli páté odběrové místo pro testování na nový koronavirus. Zajistí ho liberecká pobočka zdravotního ústavu, zatím není rozhodnuto, kde stanoviště bude. Po jednání s řediteli nemocnic to dnes ČTK řekl náměstek libereckého hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

coronaMObil
ilustrační foto

Vedení kraje tím reaguje na stížnosti na nedostatečné kapacity odběrových míst. V Liberci čekali v pondělí lidé ve frontě na odběr až pět hodin, za celý den Krajská nemocnice Liberec otestovala 399 lidí. "Takové fronty už by se neměly opakovat, odběrová místa prodloužila v reakci na situaci provozní dobu, v Liberci pracoviště také posílili, dnes už to nebylo takové drama," uvedl Sobotka.

Situace by se navíc měla podle hejtmanova náměstka zlepšit se zavedením rezervačního systému. Zatím se mohou na konkrétní dobu objednat jen samoplátci, od pondělí už by měli mít podle Sobotky možnost rezervovat si čas odběru i pacienti, které na testování pošle praktický lékař nebo hygienici. "Od pondělí chceme spustit portál, kde budou všechna odběrová místa a každý bude mít šanci se zaevidovat," řekl Sobotka.

Potvrzených případů covidu-19 v Libereckém kraji v posledních dnech rychle přibývá. Za víkend vzrostl počet aktuálně prokázaných případů o 51, za posledních 24 hodin odhalily testy v kraji dalších 52 infikovaných. Vyplývá to z údajů, které dnes odpoledne aktualizovala Krajská hygienická stanice v Liberci (KHS). V kraji teď eviduje 426 aktivních případů, nejvíc - 239 - je jich na Liberecku. V nemocnici jsou aktuálně čtyři nemocní, tři na infekčním oddělení a jeden ve vážnějším stavu na ARO.

Od začátku pandemie nechali hygienici v kraji otestovat 22.232 lidí, 660 jich odeslali k testování jen za pondělí. Odběry zajišťují stanoviště v nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici a vyjíždějí i dva mobilní týmy z Liberce.

Podle mluvčího Krajské nemocnice Liberec Václava Řičáře provedli jen v Liberci v pondělí mimo 399 odběrů na stanovišti v nemocnici dalších 207 s výjezdovou sanitkou a dva na ambulanci infekčního oddělení. "Z toho bylo pozitivních 41 pacientů, to je 6,7 procenta testovaných," dodal Řičář. Jen 45 testů z celkových 608 výtěrů bylo podle něj pro samoplátce.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace