Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Libereckém kraji přibylo dětí, které mají ve škole obědy zdarma. Z ministerského programu na to půjde bezmála 7,7 milionu

13. 09. 2019 | 10:53

V Libereckém kraji přibylo dětí, které mají ve škole obědy zdarma. Zatímco před pěti lety na začátku projektu kraj přispíval na obědy pro 165 dětí z 23 škol, v tomto školním roce už jich bude 1362 ze 71 škol. Z programu ministerstva práce a sociálních věcí na to kraj získal bezmála 7,7 milionu korun.

dětiJídloNew
ilustrční foto

Pomoc je adresná a konkrétní, proto v ní chce Liberecký kraj pokračovat. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

"Dotazníkové šetření, které proběhlo v mateřských a základních školách v lednu, prokázalo, že projekt zvyšuje účast na vzdělávání a začlenění dětí do kolektivu. Zlepšuje také jejich společenské a stravovací návyky. To, že se projekt stává významnou součástí pomoci dětem z uvedené cílové skupiny, dokazuje i nárůst počtu zapojených škol," doplnil Tulpa.

Liberecký kraj má s programem dlouholeté zkušenosti, stál u jeho zrodu a na obědy chudých dětí přispívá v mateřských a základních školách od druhého pololetí školního roku 2015/2016. V Libereckém kraji je zhruba 440 mateřských a základních škol, do kterých chodí více než 56.000 dětí. Do projektu se zapojilo 16 procent škol, nejvíc na Liberecku, Českolipsku a Frýdlantsku. "Oslovujeme starosty, oslovujeme školy a vysvětlujeme metodiku, díky tomu se počet zapojených škol zvedá," dodal Tulpa.

Obědy pro děti financuje ministerstvo práce a sociálních věcí z evropských dotací v operačním programu potravinové a materiální pomoci. Na období 2014 až 2020 z něj může Česko získat na pomoc lidem v nouzi zhruba 400 milionů korun. Cílem je zajistit dětem od tří do 15 let pravidelnou stravu ve školních jídelnách. Pomoc mohou dostat děti z mateřských a základních škol i víceletých gymnázií z rodin, které přes čtvrt roku pobírají dávky.

čtk