V Libereckém kraji se objevují mlhy, silnice mohou namrzat. V Turnově se auto srazilo se zvěří

21. 01. 2020 | 7:38

Liberecký kraj se dnes probudil do mrazivého rána. Teploty klesly k minus osmi stupňům Celsia. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost hlavně na Českolipsku, kde se objevují mlhy, které mohou na vozovkách namrzat. Policie řeší aktuálně nehody na Semilsku - v Košťálově se střetla dvě osobní auta, v Turnově se auto srazilo se zvěří.

srna-silnice
Ilustrační foto z www.garaz.cz

Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké. Opatrní by měli být i řidiči na silnicích nižších tříd. Hlavně v Jizerských horách a Krkonoších musejí motoristé počítat se zledovatělou vrstvou ujetého sněhu.

V Libereckém kraji je dnes ráno převážně jasno či polojasno, teploty se pohybují od minus dvou do minus osmi stupňů celsia. Většinou je bezvětří nebo vane jen slabý vítr. Přes den se podle meteorologů místy vytvoří nízká oblačnost, v takových místech se teploty budou držet kolem nuly. Tam, kde se vyjasní vystoupají až ke čtyřem stupňům.

čtk

Pozor, zvěř! Co dělat, co nedělat a kdo za kolizi může?

Srážka se zvěří je téma aktuální v každé roční době. V zimě dvojnásob. Jak se zachovat, když vám do cesty skočí zvíře? A je případná kolize vůbec něčí vina?

Pokud dojde ke srážce se zvěří, jedná o nehodu jako každou jinou, takže je potřeba místo označit tak, aby byli ostatní řidiči včas upozorněni a nestalo se ještě něco horšího. Samozřejmě pokud to podmínky dovolí a vyžaduje to situace, jste oprávněni v místě nehody řídit provoz, případně pověřit osobu, která je k řízení provozu způsobilá.

Vyhýbat se? Raději ne

Řidič se zpravidla lekne a přirozeně se chce kolizi vyhnout. Seďte v autě pořádně a držte správně volant. Jen při správné pozici za volantem budete moci provést bezpečně vyhýbací manévr. Ale na ten většinou nebudete mít čas a místo. Proto je mnohem lepší prostě jet rovně a naplno brzdit. Vždycky je lepší zvěř porazit čelně, než strhnout kvůli malé srně auto do protisměru pod autobus nebo mimo vozovku do stromu.

Když už máte pocit, že se chcete zkusit vyhnout, netočte po směru běhu zvířete, ale proti němu. Třeba budete mít štěstí a spíše zvíře minete, když bude utíkat zprava doleva a vy budete točit opačným směrem. Vždycky je ale bezpečnější brzdit, zejména když nemáte dostatečně širokou vozovku a pevnou krajnici. V noci na neznámé silnici je velmi těžké všechna možná rizika ve zlomku sekundy  vyhodnotit. Také se nedívejte se na překážku, tedy na zvíře, ale za něj. Řidič má vždycky koukat tam, kam chce jet.

Musíte vždy volat policii

Při srážce s divokým zvířetem (teoreticky cokoli od velikosti zajíce či bažanta) musíte vždy volat policii a je jedno, jestli zvíře uteklo nebo bylo nárazem usmrceno. Policie vyrozumí příslušný myslivecký spolek o uhynulém zvířeti, případně podá zprávu, že se v jejich revíru nachází pravděpodobně poraněné zvíře. A ještě dodatek — za srážku se zvířetem pokutu nedostanete.

Nechte si také od policie vystavit protokol o nehodě, protože ten budete potřebovat v pojišťovně, pokud máte auto proti takovému případu pojištěné. Rozhodně vám to usnadní jednání s pojišťovnou, která bude mít jistotu, že se nejedná o pojistný podvod.

Může se také stát, že vám policie zakáže s vozem dalším jízdu, pokud se jí bude zdát, že je poškození takové, že by mohlo ohrozit bezpečnost provozu (rozbitá světla, vážné poškození karoserie či skel, únik kapalin a pod.). Připravte se tedy na to, že si budete muset zajistit odtah. Zase bude záležet, jak máte nastavené podmínky pojistné smlouvy.

Každopádně sražené zvíře nesmíte jakýmkoli způsobem usmrtit, aby se netrápilo. To smí jen myslivci z příslušného revíru. Zároveň nesmíte sražené zvíře naložit a odvézt, neboť to lze kvalifikovat jako pytláctví. Za to vám dle § 304 trestního zákoníku hrozí až dva roky v base.

Kdo za škodu může?

Za škodu způsobenou divokými zvířaty (a pozor, nejen lesními zvířaty, ale i zatoulaná kočka nebo pes bez vlastníka je vlastně divoké zvíře) nikdo neodpovídá, rozhodně ne myslivci. Proto jestli chcete mít kryté případné poškození auta divokou zvěří, musíte si sjednat individuální pojištění. Když vám v lese do cesty vběhne divočák, nikdo vám nic nedá, pokud auto nemáte pojištěné.

Ohledně domácích zvířat je to jiné. § 60 zákona 361/2000 Sb. uvádí: „Vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci.“ Odpovědnost za škodu způsobenou domácím zvířetem přechází na vlastníka zvířete, případně na osobu, které bylo svěřené.

Upravuje to pak občanský zákoník v § 2933 „Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.“

převzato z www.garaz.cz

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace