V některých sociálních zařízeních v kraji testování vůbec nepřerušili. Vztahuje se na klienty i návštěvy
V některých sociálních zařízeních v Libereckém kraji testování na koronavirus vůbec nepřerušili. Třeba v Domě seniorů v Liberci na Františkově takto zaměstnance, klienty i návštěvy testují už téměř rok. Pořídili si na to vlastní přístroj a testy. I díky tomu se nákaza v domově, který je s 200 lůžky největším v kraji, od dubna neobjevila. ČTK to dnes řekl ředitel domova Jan Gabriel.
Zaměstnance stále testují také například v Domově Sluneční dvůr v Jestřebí na Českolipsku, kde se starají o handicapované ženy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes kabinetu navrhne zavedení povinného testování neočkovaných klientů a zaměstnanců sociálních služeb.
"Testujeme celé léto. Zaměstnance a klienty, kteří nemají očkování, testujeme každých pět dní, návštěvníky vždy v úterý a v pátek, aby jim ten test vydržel tři dny. Nechtěli jsme z testování uhnout, protože jsme nechtěli, aby se nám sem nákaza vrátila," doplnil Gabriel. V domově platí i pravidlo, že pracovníci po návratu z dovolené musí předložit negativní PCR test, a to i v případě, že jsou plně očkovaní. "Zatím to stát hradí, uvidíme, jak s tím naložíme, až testy hradit přestane," dodal.
Liberecký dům seniorů na Františkově byl jedním z prvních v kraji, kde se loni v březnu koronavirus objevil. Testy před rokem prokázaly onemocnění u jedné pracovnice přímé péče a také u dvou seniorů. Od té doby onemocněly desítky klientů a zaměstnanců. Zhruba 20 klientů od loňského jara nemocni podlehlo, u kolika dalších se vlivem nákazy stav zhoršil a nakonec také zemřeli, lze podle Gabriela jen těžko odhadovat. Návrat k normálu umožnilo až očkování, které v domově začalo 12. ledna.
Dnes má kompletní očkování zhruba 75 procent klientů a zaměstnanců domova, a stále podle ředitele přibývají další, kteří se nechali očkovat. "Teď jsme přes praktického lékaře doočkovávali dalších deset klientů, noví klienti většinou už přicházejí s očkováním," dodal Gabriel. V domově se už připravují na třetí vakcínu, kterou by rizikoví pacienti měli na podzim dostat. "Už jsme se dnes domluvili s pracovníky, že začnou s klienty o očkování mluvit," řekl.
Ředitel libereckého domova dnes ČTK přiznal, že by byl pro povinné očkování pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví. "Tak jako se lidé očkují proti zarděnkám, žloutence a jiným nemocem. Nic jiného nám nezbyde, pokud se nákaze chceme vyhnout, budeme se muset nechat očkovat proti covidu, ať to bude jednou nebo dvakrát za rok. Je to práce s lidmi a je tu nebezpečí, že se lidé nakazí," dodal Gabriel. Výjimka by podle něj měla platit jen ze zdravotních důvodů. V některých zemích už k tomu přistoupili.
čtk