V nemocnicích platí kvůli snížení rizika nákazy novým koronavirem zákaz návštěv zatím do konce května

20. 05. 2020 | 18:01

V nemocnicích v Libereckém kraji bude kvůli snížení rizika nákazy novým koronavirem nejméně do konce května platit zákaz návštěv. Ve výjimečných případech může návštěvu povolit ošetřující lékař, povoleni jsou také otcové u porodu. Po jednání krajské epidemiologické komise to dnes ČTK řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

nemocnice TvLKmodernizace KNL1 menší
Foto: Artur Irma

Některé nemocnice v kraji jsou uzavřené už od konce ledna, kdy zákaz návštěv vyhlásily kvůli chřipkové epidemii. Později ho musely prodloužit, aby minimalizovaly riziko zavlečení koronavirové nákazy. Epidemiologická komise se podle Sobotky znovu sejde za týden a na základě vývoje v kraji rozhodne, zda doporučí zákaz návštěv ještě prodloužit nebo ho odvolat.

Už od pondělí 25. května budou ale návštěvy povolené v pobytových sociálních zařízeních v kraji. "Návštěvy se musí objednávat den předem, se svým příbuzným mohou ve vyčleněných prostorách strávit maximálně hodinu," řekla vedoucí krajského odboru sociálních věcí Jolana Šebková. Na návštěvu mohou podle ní přijít maximálně dva lidé z rodiny. Návštěvám budou při příchodu měřit teplotu a budou zaevidovány pro případ, že by do zařízení byla zanesena nákaza, aby bylo možné dohledat případné kontakty. "Doufám, že se to nestane," dodala Šebková.

Podle ředitele krajské hygienické stanice Vladimíra Valenty se v Libereckém kraji z covidu-19 aktuálně léčí 20 lidí, stav žádného z nich nevyžaduje hospitalizaci. Od začátku pandemie v kraji testy onemocnění prokázaly ve 200 případech, čtyři lidé komplikacím spojeným s nemocí podlehli, měli ale jiná závažná onemocnění.

"Koronavirus tady je a ještě nějakou dobu tady bude. Musíme prostě brát jako fakt, že infekční nemoci tady byly, jsou a budou. My se musíme naučit s ním (koronavirem) žít a omezit jeho dopad do zdravotního stavu zejména těch nejrizikovějších skupin," řekl Valenta. V sociálních ústavech v kraji se za celou dobu pandemie nakazili jen dva senioři.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace