Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ve středu vyrazí do ulic první studenti s kasičkami, začal 17. ročník veřejné sbírky Pozvedněte slabé!

21. 05. 2019 | 8:00

Nadace Euronisa v Liberci zahájila 17. ročník veřejné sbírky Pozvedněte slabé! Ve středu vyrazí do ulic první studenti s kasičkami, do nichž mohou lidé přispět třeba hospici na péči o nevyléčitelně nemocné a umírající nebo na projekty prevence rizikového chování na školách společnosti Maják. Poprvé zorganizovala Nadace Euronisa sbírku v roce 2003, loni ji po dvouleté přestávce obnovila a vybralo se 130.000 korun. Novinářům to řekl ředitel nadace Petr Dušák.

Zatímco loni se peníze sbíraly v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově a Rumburku na Děčínsku, letos se podle Dušáka zapojila další města. Na potřebné se tak bude snírat i v Novém Boru, Semilech, Hrádku nad Nisou, Tanvaldu, Frýdlantu a také ve Varsdorfu na Děčínsku. Na konkrétní projekty tak budou mít možnost přispěr lidé v 11 městech.

"Peníze, které se ve městě vyberou, tam také zůstanou," ujistil Dušák. Přispět ale podle něj mohou lidé nejen přímo v ulicích koupí klíčenky s žetonem do nákupního košíku, který nese logo sbírky. Mohou také poslat SMS s textem DMS EURONISA a částkou 30, 60 nebo 90 korun na číslo 87 777 nebo příspěvkem přímo na účet sbírky 705705705/2700 u UniCredit Bank.

Hospicová péče svaté Zdislavy, která provozuje liberecký hospic a také pomáhá s péčí o nevyléčitelně nemocné a umírající v rodinách, chce z výnosu sbírky zaplatit část nákladů na praní prádla, které ročně stojí 400.000 korun. Podle ředitelky hospice Taťány Janouškové tvoří dary zhruba čtvrtinu rozpočtu organizace, která letos slaví deset let od svého založení.

Křesťanská nadace Euronisa vznikla v roce 1995 z podnětu libereckého Sboru Jednoty bratrské. Působí v české části Euroregionu Nisa, zahrnující čtyři okresy Libereckého kraje a Šluknovský výběžek. Patří do třicítky největších nadací v zemi a její nadační jmění činí 50 milionů korun. Od svého založení rozdělila nadace na pomoc potřebným více než 35 milionů korun na 1650 projektů. Peníze rozděluje nejen ze sbírky, darů a výnosů nadačního jmění. Každoročně na podzim pořádá také benefiční aukci uměleckých předmětů, které věnují výtvarníci a firmy z celé země.

čtk