Veřejnost může opět zvolit svůj oblíbený památkářský počin. Online hlasování Památky děkují už začalo

21. 06. 2022 | 5:39

Tradiční internetové hlasování veřejnosti pro vítěze speciálního ocenění „Památky děkují“ v soutěži Patrimonium pro futuro je spuštěno. Zájemci o památky mohou podpořit svůj oblíbený památkářský počin od 15. června do 30. září 2022.

sochy 16 sochy Evangelistů v průběhu a po rekonstrukci polychromie
Sochy Evangelistů v průběhu a po rekonstrukci polychromie, foto - zdroj: NPÚ

Za Liberecký kraj bude o cenu Národního památkového ústavu usilovat jedna nominovaná památka v kategorii Restaurování. Odborná komise libereckého pracoviště Národního památkového ústavu nominovala jako příkladné obnovení mobiliárního fondu kazatelnu v kostele Navštívení Panny Marie v  Bozkově, jež se výrazně podílí na prezentaci nejen samotného bozkovského kostela, ale také celého památkového fondu Libereckého kraje. Celostátní odborná porota vybírá vítěze v jednotlivých kategoriích (obnova památky, restaurování, památková konverze, objev/nález roku, prezentace a popularizace, záchrana památky). Veřejnost může podpořit některý z návrhů na Cenu bez ohledu na soutěžní kategorii.

Na webu Národního památkového ústavu získají hlasující informace o tom, co se v loňském roce povedlo objevit, zachránit, obnovit nebo prezentovat a kdo se o to zasloužil. Hlasovat však lze pouze pro jednu nominaci ze všech navržených. Hlasování probíhá na webových stránkách NPÚ do 30. září 2022.

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.

Kazatelna po restaurování, foto - zdroj: NPÚKazatelna je nedílnou součástí mobiliáře kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově, který patří místní římskokatolické farnosti. Pochází z roku 1754 a její autorství je připisováno dílně Jelínků z Kosmonos, jejíž působnost je v Bozkově v této době doložena.

„Před restaurátorským zásahem byla kazatelna v havarijním stavu. Povrch byl pokryt nečistotami a silnými vrstvami laků. Zásadním problémem bylo napadení dřevokazným hmyzem. Restaurátorskou akci, již lze hodnotit jako výbornou, provedl MgA. Ondřej Sklenář,“ komentuje stav kazatelny před zásahem restaurátora Jana Kurešová. Samotné restaurování probíhalo od roku 2018 ve třech etapách, kdy byla výsledkem záchrana a obnova kazatelny do své původní podoby, kterou měla v době svého vzniku. Kazatelna je prvním zrestaurovaným kusem mobiliáře kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově.

TZ/Alžběta Sakařová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace