Většina nemocnic v Libereckém kraji má lůžka pro lidi s COVID-19. K dispozici jsou i plicní ventikátory

20. 03. 2020 | 12:20

Většina nemocnic v Libereckém kraji už má vyčleněná lůžka pro umístění pacientů s COVID-19, pokud to bude nutné. Nejvíce jich má k dispozici Krajská nemocnice Liberec, 45 lůžek, další ještě může vyčlenit, vyplývá z ankety ČTK.

Podle čtvrtečního nařízení vlády musí nemocnice s akutní lůžkovou péčí vyčlenit lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 a mít pro ně i vyhrazený personál. Nemocnice v kraji se na tuto eventualitu začaly většinou připravovat už několik dnů před tímto nařízením.

"Pro pacienty s COVID-19 máme vyhrazeno 25 lůžek na infekčním oddělení. Když nebudou stačit, tak máme připraveno dalších 20 na jiné budově a pokud ani tato nebudou stačit, tak to budeme operativně řešit," uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Na infekčním oddělení největší nemocnice v kraji je pět pacientů s koronavirem, průběh onemocnění je lehký. Pro těžké případy má nemocnice připravené plicní ventilátory, k dispozici jich má 66.

V jablonecké nemocnici je vyhrazeno 30 lůžek. "Opatření jsme začali dělat už v minulém týdnu. Na těchto 30 nejsou už žádní pacienti, jsou v pohotovostním stavu. Plicních ventilátorů máme 12, nákup dalších nezvažujeme," uvedla mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Společnost MMN, jež provozuje nemocnice v Semilech a Jilemnici, se na možné přijímání pacientů s koronavirem připravuje od pondělí. Po 20 lůžkách je v obou nemocnicích. "Ventilovaných lůžek můžeme mít maximálně 12 v Jilemnici," uvedl předseda představenstva MMN Jiří Kalenský. O přikoupení dalších plicních ventilátorů neuvažuje, podle něj by pro jejich obsluhu neměli personál.

Na případné přijetí pacientů s koronavirem se chystá i českolipská nemocnice. "Mám přebudovanou intenzivní péči do jednoho systému, kde by byli umístěni pacienti s COVID-19," uvedla mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace