Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstava mapuje zkrášlená místa v celé zemi. Přihlašovat proměny v Libereckém kraji lze na webu do konce září 

30. 08. 2019 | 10:01

Obnova božích muk v Mírové pod Kozákovem, rekonstrukce výpravní budovy na nádraží v Turnově, obnova areálu hradu Valdštejn. To jsou některá zkrášlená místa v regionu, která jsou k vidění na národní putovní výstavě Má Vlast cestami proměn. Až do 30. září mohou kraje, města, obce, organizace, firmy i jednotlivci přihlašovat do dalšího ročníku výstavy proměny ze svého okolí na webu www.cestamipromen.cz. Partnerem této expozice je od roku 2014 i Liberecký kraj.

Valdštejn po LK
Hrad Valdštejn po proměně, foto: LK

Naše země je krásná. Prošla obdobím, kdy pustla. Je dobré vidět, že se takové množství lidí nyní snaží uvést kraj kolem sebe do lepšího stavu a najít nový příběh pro opomíjená místa a chátrající stavby. Příznivé změny velmi prospívají krajině i lidským srdcím,“ říká osobnost projektu, kardiochirurg Jan Pirk.

Nádraží Turnov před rekonstrukci, foto: LK

Výstava rok co rok představuje osudy zchátralých budov proměněných v krásné a užitečné stavby, svědectví o obnovených náměstích a návsích, rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách i znovuoživené přírodě. „Je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země a je svědectvím o jejich úctyhodné práci na zvelebování našeho společného domova,“ popisuje smysl výstavy její ředitelka Drahomíra Kolmanová.

Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s. a proměny již 12. ročníku výstavy se představí v sobotu  25. dubna 2020 v Praze na Vyšehradě. Zde výstava setrvá přibližně měsíc a poté se rozjede do všech krajů země.

Nádraží Turnov po rekonstrukci, foto: LKČlenkou organizačního týmu je a slavnostního zahájení se za Liberecký kraj zúčastní Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. „Liberecký kraj každý rok reprezentují nejen zdařilé proměny a lidé, kteří je osobně představují, ale také naši regionální výrobci potravin či řemeslných výrobků,“ řekla radní.

Nejaktivnějším účastníkem výstavy je již několik let obec Mírová pod Kozákovem, která postupně upravuje vlastní objekty a církevní památky na jejím území. „Dobrá duše obce Zdeňka Macháčková byla letos 19. Května na Vyšehradě vyhlášena Osobností projektu Má vlast cestami proměn 2019. Bylo to pro ni velmi nečekané překvapení a pro nás velká radost,“ dodala Radka Loučková Kotasová.

Před několika lety přihlásila proměnu svého domovského nádraží v Rynolticích výpravčí Květa Slabá. „Prostřednictvím výstavy jsme se stali nedílnou součástí společenství lidí, kterým záleží na jejich bezprostředním okolí. A můžeme inspirovat další. To pro mne hodně znamená,“ svěřila se.

LK/Jan Mikulička